Homepage » Archived editions » 45th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Albania, Argentina, Armenia, Australia, Austria, Azerbaijan, Bahrain, Belarus, Belgium, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Brunei, Bulgaria, Canada, Croatia, Ecuador, Egypt, Estonia, Ethiopia, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Chile, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Italy, Kazakhstan, Kenya, Kosovo, Kyrgyzstan, Latvia, Lithuania, Luxembourg, Malaysia, Mexico, Moldova, Mongolia, Montenegro, Morocco, Myanmar, North Macedonia, Pakistan, Palestine, Peru, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, South Africa, Spain, Sri Lanka, Switzerland, Tajikistan, Thailand, Tunisia, Türkiye, Turkmenistan, Ukraine, United Arab Emirates, Uruguay, USA, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam, Zimbabwe
Albania
Tirana - Group Gezimi i Syrit
Honourable mention
- Kurti Shelin, 14 years
Argentina
General Villegas - La Fragua - Taller Escuela gratuito de niños pintores
Honourable mention
- Trimmer Sarah, 4 years
- Videla Lucila Pilar, 6 years
Armenia
Dilizhan - Detskaia khudozhestvennaia shkola O. Sharambeiana
Kapan - Detskaia khudozhestvennaia shkola
Honourable mention
- Grishai Karapetian Asmik, 15 years
Nerqin Getashen - Srednaia shkola No. 2
Honourable mention
- Bagdasaryan Maksim, 8 years
Yerevan - Art School studio Vardges Gulikyan
Honourable mention
- Margaryan Lilia, 10 years
Australia
Canberra - Canberra Grammar School
Honourable mention
- Bassford Hugo, 10 years
- Biddington James, 10 years
- Busch Darcy, 10 years
- Welsh Ella, 10 years
Melbourne - Czech School Melbourne
Honourable mention
- Širůček Viktor [ 1 | 2 ], 14 years
- Vasitch Talia, 10 years
Austria
Wien - Bilinguales Realgymnasium Komensky
Honourable mention
- Šebková Ema, 12 years
Azerbaijan
Baku - Artlife Azerbaijan group Masterkids
Honourable mention
- Ibishova Emilia, 7 years
Baku - Gimnazium of Arts
Honourable mention
- Asgarova Nigar, 16 years
Sumgait - Sumgait art school named after Bulbul
Honourable mention
- Mammadova Saida, 15 years
Bahrain
Abu Saiba - Al Wisam International School
Honourable mention
- Abdali Hussain, 8 years
Honourable mention
- Yousef Abdulla, 10 years
Belarus
Gomel - Children's Art School of Arts
Honourable mention
- Koshelenko Roma, 9 years
Gomel - GUO Tsentr tvorchestva detei i molodozhi
Honourable mention
- Krivenkov Maksim, 11 years
- Pasenko Alisa, 13 years
Krasnaja Sloboda - Krasnaia Sloboda School Art
Honourable mention
- Levantsevich Karina, 15 years
Logoysk - GUO Logoyskaia detskaia shkola isskustv
Medal
- Grinevich Yana, 15 years
- Paplevka Liza, 15 years
Minsk - GUO Detskaia khudozhestvennaia shkola iskusstv No. 1 im. V.K. Tsvirko
Honourable mention
- Olesyuk Ekaterina, 15 years
Mozyr - Masterskaia Olgi S. Sukhonitskoi
Honourable mention
- Filiptsova Valeriia, 7 years
Soligorsk - Gymnasiia No. 3
Honourable mention
- Karpacheva Alina, 15 years
Telekhany - Detskaia shkola iskusstv
Honourable mention
- Borisevich Valeriia, 7 years
Vitebsk - Art Studio Nef, GUO CTDiM Pervomaisk
Honourable mention
- Asipenok Anastasia, 9 years
Vitebsk - Gimnaziia No. 3 im. A. S. Pushkina
Honourable mention
- Plavinskaya Natalia, 11 years
- Schipkovskaya Katya, 7 years
Vitebsk - GUDO Vitebskii oblastnoi dvorets detei i molodozhi
Honourable mention
- Poleyko Polina, 11 years
- Smuneva Maria, 16 years
Vitebsk - Vitebsk Children Art School
Honourable mention
- Petrochenko Pavel, 14 years
- Potorokina Kristinia, 13 years
Honourable mention
- Lesniak Evgenia, 14 years
Belgium
Shape - Szkolny Punkt Konsultacyjny w Mons
Honourable mention
- Balicka Julia, 7 years
Bosnia and Herzegovina
Vlasenica - Primary school Vuk Karadžić
Honourable mention
- Durić Sergej, 13 years
- Plakalović Srđan, 13 years
Brazil
São Paulo - Colégio Santo Ivo
Honourable mention
- Thiago Fãlcao, 12 years
Brunei
Bandar Seri Begawan - Seri Mulia Sarjana School
Honourable mention
- Chia Xuan Lei, 11 years
Bulgaria
Dobrič - Atelje Stela i Dara
Honourable mention
- Krumov Samuil, 11 years
Nova Zagora - Art Studio DUGA
Honourable mention
- Ivanov Bozhidar, 6 years
- Zheleva Stanimira [ 1 | 2 ], 5 years
Sevlievo - Art Center Vidima
Honourable mention
- Boeva Tania, 9 years
Sevlievo - Nursery school CDG Radost 1
Honourable mention
- Vilian Matej, 6 years
Sevlievo - School of Fine Arts Razvitie 1870
Honourable mention
- Beadinov Aidiner, 13 years
- Krasimirova Ivaila, 11 years
Sofia - Art studio Prikazen svjat
Honourable mention
- Belianova Ralitsa, 11 years
- Truncheva Sofia Anastasia, 5 years
- Vlahkinova Gabriela, 5 years
Honourable mention
- Common work of children „Umbrella - Trains“, 7-12 years
- Common work of children „Umbrella - Bikes“, 6-10 years
- Truncheva Vasilena, 15 years
Sofia - Studio of Fine Arts
Honourable mention
- Hristova Ivaila, 7 years
- Stereva Monika, 8 years
Targovishte - Arts school Arteya
Honourable mention
- Mustafova Zara, 6 years
- Nazimova Ulyai, 6 years
Medal
- Aliosmanova Belis, 10 years
Targovishte - United Children's Complex, Fine Arts School
Medal
- Boneva Tsvetiana Boncheva, 8 years
A medail to the school for their collection of mixed media
- Ilieva Elena Emilova, 11 years
- Kadanova Ema Aleksandrova, 9 years
- Nikolova Julia Hristova, 11 years
- Ruseva Eva Miroslavova, 4 years
- Vasileva Dimana Petrova, 9 years
Canada
Kitchener - SheepDog Animation School
Honourable mention
- Ranville Jessica, 13 years
Medal
- Benyair Thea, 11 years
- Glenny Gianna, 11 years
Croatia
Belišće - OŠ Ivana Kukuljevića
Honourable mention
- Šandor Fran, 12 years
Valpovo - Fotoklub Valpovo
Honourable mention
- Pohižek Nea, 12 years
Zagreb - Hrvatski Fotosavez
Medal
- Stanić Nina, 13 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Buratović Marijana, 15 years
- Grabić Marta, 15 years
- Peronja Benjamin, 15 years
- Tepić Josipa, 11 years
- Tot Dijana, 14 years
Zagreb - OŠ Julija Klovića
Honourable mention
- Glasnović Marija, 12 years
- Kovačević Lucija, 11 years
Zagreb - Privatna Umjetnička Gymnazija s pravom javnosti
Honourable mention
- Marković Maks, 16 years
Ecuador
Quito - Instituto de Investigación, Educación y Promoción Popular del Ecuador
Honourable mention
- Centeno Mariana, 11 years
Egypt
Alexandria - Alexandria Sporting Club - Children Art Center
Honourable mention
- El Sahen Malak Zahi, 8 years
- Wael Naela Elag Rody, 11 years
Cairo - The art room
Honourable mention
- Hend Mohamed, 14 years
Estonia
Pärnu - Männi 17
Honourable mention
- Viik Liisamari, 16 years
Tallinn - Tallinna Tähekese lastead
Ethiopia
Addis Abeba - Beteseb Academy
Honourable mention
- Asrar Emran Jemal, 9 years
- Kibret Meron Aklilu, 10 years
France
Paris - Art Studija Vaivorykste
Honourable mention
- Briginskaya Agata, 7 years
Georgia
Tbilisi - Building 9 - F, Social Dwelling, Varketili
Medal
- Tsulaia Marta, 13 years
Tbilisi - Art School No. 2
Honourable mention
- Oniáni Anastasia, 4 years
Tbilisi - Children's Art Gallery
Honourable mention
- Zoudze Anna, 4 years
Tbilisi - Painting Art School No. 1 of Soliko Virsaladze
Honourable mention
- Murvanidze Lizi, 13 years
Germany
Berlin - Mateřídouška Berlín e. V.
Honourable mention
- Mayer Felix, 7 years
Dortmund - Kunststudio Kopffüssler
Honourable mention
- Fihman Alexei, 10 years
- Fuhr Angelina, 10 years
Honourable mention
- Olfert Alina, 14 years
Krefeld - Livigral
Honourable mention
- Fedotova Alexandra, 11 years
Greece
Thessaloniki - Česká školička v Řecku Pierias
Honourable mention
- Bountona Ioanna, 15 years
Hungary
Kozármisleny - Kozármislenyi Alapfokú Müvészeti Iskola
Honourable mention
- Helmli Réka, 13 years
Magyarpolány - Alapfokú Müvészeti Iskola
Medal
- Boglárka Sulyok, 11 years
- Daragó Zsófia [ 1 | 2 ], 14 years
- Horváth Katalin, 12 years
- Pad Eliza [ 1 | 2 ], 14 years
Chile
Santiago - Instituto Hebreo Dr. Chaim Weizmann
Honourable mention
- Bigio Liel, 11 years
- De la Barra Matilde, 11 years
China
Heilongjiang - Harbin Normal University of Academy of Fine Arts
Honourable mention
- Yue Qiu, 11 years
Hong Kong - Cuckoo Arts
Honourable mention
- Pang Cheuk Kiu, 5 years
Hong Kong - Kids Palette Creative Art Workshop
Medal
- Chang Ho Yan, 5 years
- Yeung Sze Nga, 7 years
Honourable mention
- Chan Cheuk Ki, 4 years
- Li Pui Lam Mia, 5 years
- Tang Hau Kiu, 5 years
Hong Kong - Picasso Creative Arts Gallery
Honourable mention
- Pang Pui Yan, 4 years
Hong Kong - Simply Art
Medal
- Lau Kin Gi, 11 years
- Lau You Gi, 9 years
- Leung Wang Hei Rupert, 11 years
- Tse Cheuk Wing Kayley, 8 years
- Wong Yuan Cheng, 13 years
- Wu Tsz Wai, 6 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Fong Chloe, 10 years
- Gu Yu Shan Isabelle, 9 years
- Cheung Tsun Hei, 11 years
- Li Lok Yin, 12 years
- Ng Tin Wai Kylie, 8 years
- Tsui Ki Sheung, 10 years
- Yiu Wing Tung, 11 years
Hong Kong - Small Kids Big Art Center
Honourable mention
- Cheng Tsun Yu, 4 years
Taipei - Taiwan; 10F-4, No. 30, Chongqing N. Rd, Sec. 1, Datong Distr.
Honourable mention
- Tsai Elaine, 12 years
Taipei - Taiwan; 11F, No. 73, Yumin 2nd Rd, Beitou Distr.
Medal
- Lee Hyunhee, 13 years
Taipei - Taiwan; 1F, 17, 447 Land, Gi Lin Road
Medal
- Liu Samantha, 9 years
Taipei - Taiwan; 4F-3, No. 21, Chongqing South. Road, Sec. 2
Medal
- Huang Ethan, without details
Xi Shan - The Four Seasons of Fairy Fine Arts Studio
Honourable mention
- Chen Han Ming, 6 years
- Li Hao Zhe, 5 years
- Qian Cheng, 10 years
- Wang Hao Yue, 10 years
India
Ahmedabad - Hobby Center For Art
Honourable mention
- Bachhawat Aarav, 9 years
Baroda - Hobby Centre
Honourable mention
- Parikh Niva Rahul, 9 years
- Prithvi Roy, 12 years
- Vora Mischa Vivek, 4 years
Hyderabad - Young Envoys International
Medal
A medal to the school for their collection of graphics
- Kavya R., 14 years
- Mahalakshmi M., 10 years
- Rajesh Naik K., 13 years
- Samyuktha K., 16 years
Navi Mumbai - Bankim Memorial Child Art Centre
Honourable mention
- Bandyopadhyay Spondan, 13 years
Vadodara - Kanti Rana´s Hobby centre
Honourable mention
- Prashant Kotecha Vandit, 8 years
Indonesia
Bandung - Ananda Visual Art School
Honourable mention
- Anindita Almeira, 5 years
- Arya Kevin, 4 years
- Kurnia Matthew Marthen , 9 years
Gresik - SD Muhammadiyah GKB 1
Honourable mention
- Reina Sabiya Atmariani Putri, 8 years
Iran
Kerman - Shahid Mahdavi School
Honourable mention
- Eslam Kish Arsham, 10 years
Kermanshah - Khaneh Khorshid Art Institute
Honourable mention
- Rashet Arjin, 4 years
Tehran - KANOON - Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults
Medal
- Rashidian Amir Ali, 6 years
- Sadeghi Setayesh, 13 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Babaei Mahsa, 10 years
- Beheshti Mohammad-Hadi, 6 years
- Jafari Amir-Mohammad, 12 years
- Karami Hannaneh, 8 years
- Naseri Mohammad-Mahdi, 6 years
Honourable mention
- Alizadeh Samin, 12 years
- Panahandeh Rozhin, 13 years
Israel
Iksal Village - Kindergarten Al - Baraem
Honourable mention
- Abedellhadi Karam, 4 years
Iksal Village - Kindergarten Al - Hikma
Honourable mention
- Habashi Sham, 5 years
Iksal Village - Kindergarten Al - Ikhlas
Honourable mention
- Habashi Suhaib, 5 years
- Shalabi Omri, 4 years
Jerusalem - Studio of Art - Ruta Kreitser
Honourable mention
- Tsypris David, 14 years
Italy
Novellara - Arcobaleno preschool
Honourable mention
- Common work of children „Transport on the water“, 5 - 6 years
- Common work of children „Transport in the sky“, 5 - 6 years
Kazakhstan
Almaty - Shedevr
Honourable mention
- Kasenova Amina, 8 years
Ekibastuz - Shkola izobrazitelnogo iskusstva Art-Biuro
Honourable mention
- Kovaleva Anna, 6 years
Kostanai - GKKP Khudozhestvennaia shkola im. A. I. Nikiforova, otdela obrazovaniia Akimata
Honourable mention
- Zaritskaya Daria, 15 years
Pavlodar - Children's Art School No. 2
Honourable mention
- Nyrkina Agar, 6 years
- Popik Anya, 8 years
Petropavlovsk - KGU Komplex Kolledzh iskusstv - Shkola odarennih detei muzikalno-esteticheskoho profiliia
Petropavlovsk - Khudozhestvennyi licei, Club UNESCO
Honourable mention
- Aryngazinova Aruzhan, 15 years
Ust-Kamenogorsk - KGKP Detskaia khudozhestvennaia shkola
Honourable mention
- Gorbokonenko Lidia, 16 years
Kenya
Nairobi - Private Studio of Mary Muringi Aurilia
Honourable mention
- Mungai Mwangi, 11 years
Kosovo
Kaçanik - Primary school Emin Duraku
Honourable mention
- Dituri Kodra, 14 years
Kyrgyzstan
Bishkek - Respublikanskii utchebno-metodichestkii tsentr esteticheskoho vospitaniia Balazhan
Honourable mention
- Sadykova Malika, 7 years
Latvia
Adazi - Art and Music School of Adazi
Honourable mention
- Vidzupe Alise, 9 years
Aloja - Alojas Muzikas un Makslas skola
Honourable mention
- Jefremovs Markuss, 11 years
Balvi - Teatra 2
Honourable mention
- Dārzniece Diana, 12 years
Césis - Césu BJC
A medal for common work of children
- Common work of children „Oranges from Morocco“, 8-10 years
Daugavpils - Daugavpils BJC Jaunība
Honourable mention
- Mikulova Samanta, 9 years
Daugavpils - DDMV "Saules skola" Bērnu mākslas skola
Honourable mention
- Karols Artjoms, 9 years
Dobele - Dobeles Makslas Skola
Honourable mention
- Laizāne Luīze Patrīcija, 12 years
Engure - Engures Muzikas un makslas skola
Honourable mention
- Semjonovs Kaspars, 8 years
Ikškile - Music and Art school of Ikskile
Honourable mention
- Atvare Justīne, 13 years
- Šute Malte Ausma, 13 years
- Ziemelis Kristers Renārs, 11 years
Jelgava - BJC Junda
Honourable mention
- Jansone Amanda, 9 years
Jelgava - Jelgavas Makslas Skola
Honourable mention
- Priede Elizabete, 12 years
Jūrmala - Art school Jūrmala
Kandava - Vanes Pamatskola
Medal
- Balgalvis Jānis, 11 years
- Dembovskis Agris, 11 years
Honourable mention
- Bērziņš Arnolds, 12 years
- Kerns Egons, 12 years
- Zonnenbergs - Zambergs Matīss, 14 years
Kekava - Kekava Art School
Honourable mention
- Kalnājs Aleksis, 13 years
- Kotāns-Pilāns Roberts, 13 years
- Ziediņa Elza [ 1 | 2 ], 14 years
Līvāni - Lívánu BJC
Honourable mention
- Pujāte Annija, 9 years
Malta - Maltas BJC
Honourable mention
- Babre Laura Marija, 13 years
Riga - BJC Daugmale
Medal
- Komļevs Matīss, 15 years
Riga - BJC Mīlgrāvis
Honourable mention
- Mihaiļuka Adelīna Marianna, 13 years
Riga - BJC Rigas Skolenu Pils
Honourable mention
- Aigars Arturs Kristians, 14 years
Riga - Center of Creative Learning Annas 2
Medal
- Svārupa Paula, 10 years
Honourable mention
- Tjurina Aleksandra, 11 years
Riga - Grafikas Darbnica, Graphic Art Workshop
Medal
- Kustovs Regnārs, 6 years
Honourable mention
- Kalpiša Nora , 14 years
- Viktorovs Aleksandrs, 10 years
Riga - Riga Center Primary School of Applied Arts
Honourable mention
- Kundrāte Evelīna, 8 years
Riga - Rigas Juglas Vidusskola
Honourable mention
- Kotāne Līva, 10 years
- Sieceniece Marta, 10 years
Spogi - Spogu Mūzikas un Mākslas Skola
Honourable mention
- Frolova Anastasija, 13 years
- Zujeva Polina, 9 years
Tukums - Tukums Art School
Honourable mention
- Blumberga Estere, 11 years
- Žizņevska Amanda, 10 years
Vangaži - Inčukalna novada muzikas un makslas skola
Honourable mention
- Meldere Karīna, 14 years
Lithuania
Endriejavas - Endriejavas Basic School
Honourable mention
- Kuizinas Alvydas, 15 years
Klaipeda - Klaipeda Adomas Brakas Art School
Honourable mention
- Kavaliauskaitė Urtė, 15 years
- Kuzmičiov Dmitrij, 14 years
Marijampole - Marijampoles Kindergarden Ruta
Honourable mention
- Heinrych Kamile, 6 years
Panevezys - Panevezys Art School
Medal
- Juknevičiūtė Karolina, 15 years
Honourable mention
- Jųziknaitė Ainė, 16 years
- Pužaitė Evilė, 15 years
Trakai - Art school of Trakai
Honourable mention
- Kazlauskas Vytis, 7 years
- Ladinaitė Dominyka, 16 years
Medal
- Kazlauskas Vytis, 7 years
- Puodžiūnas Julius, 11 years
A medail to the school for their collection of mixed media
- Karpič Sonata, 11 years
- Lazauskaitė Akvilė, 9 years
- Zamalaitytė Elija, 14 years
Luxembourg
Waldbredimus - Atelier Iva
Honourable mention
- Kodym Matyáš, 4 years
- Kotecký Jáchym, 5 years
Malaysia
Georgetown - SJK(C) Perempuan China
Honourable mention
- Lee Yi Fan, 12 years
Ulu Kelang - Lot: 3394, Bukit Antarabangsa, Jalan Wangsa 1
Honourable mention
- Guerra Leonardo Chang, 8 years
Mexico
Ciudad de México (Mexico City) - Colegio Montessori San Jerónimo
Honourable mention
- Pleego Ana, 8 years
Ciudad de México (Mexico City) - Taller la Imagen del Rinoceronte
Honourable mention
- Jimenez Zamora Marco Aurelio, 9 years
- Moreno Flores Fernanda Zoe, 15 years
Tultitlan - Secundaria General Federalizada No. 72 "Prezidente Juárez"
Medal
- Orozco Juárez Atl Daniel, 14 years
Moldova
Chisinau - Academic Lyceum of Fine Arts Igor Vieru
Medal
- Fostica Natalia, 16 years
Honourable mention
- Bivol Ghenadie, 13 years
- Cravtov Olga, 14 years
- Mocanu Stefan, 14 years
- Timpu Dumitru, 14 years
Mongolia
Ulaanbaatar - Flat 48, house 22, 17th horoo
Honourable mention
- Battur Khuslen, 16 years
Ulaanbaatar - Mongolian Children's Palace
Honourable mention
- Luvsan-Engon Batchimeg, 7 years
Montenegro
Nikšić - Primary School Mileva Lajović-Lalatović
Honourable mention
- Radović Maša, 12 years
Rožaje - OŠ 25. Maj Rožaje
Honourable mention
- Muratović Selma, 13 years
Morocco
Rabat - AMSAT - Centre Son Altesse Royale le Prince Moulay Rachid
Medal
- Gryech Med Nassim, without details
- Lebane Safae, without details
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Gryech Med Nassim, without details
- Lebane Safae, without details
- Zouiden Oumaima, without details
Myanmar
Dagon - No. 2 Basic Education High School
Honourable mention
- Phyo Tun Pyae, 13 years
Yangon - Myanmar International School
Honourable mention
- Griffin Neon, 13 years
Honourable mention
- Yan Liu Het Wai, 16 years
Macedonia
Bitola - Children's Art Studio St. Cyril and Methodi
Honourable mention
- Karanfilovska Angela, 15 years
- Stevanovska Mateja, 6 years
Bitola - Elpida Karamandi
Honourable mention
- Markoska Marija, 13 years
Skopje - OOU Dimitar Miladinov
Honourable mention
- Kitanovska Anastazija, 14 years
Skopje - SUGS Gimnazia Nikola Karev
Honourable mention
- Stefanova Ilina, 16 years
Pakistan
Muzaffarabad - The City School, Muzaffarabad Campus
Honourable mention
- Bijal Khar Jannat, 11 years
Palestine
Jerusalem - The Four Homes of Mercy
Honourable mention
- Shurha Samer , 14 years
Peru
Lima - Grupo de pintura infantil de verano
Honourable mention
- Pereira Ramírez Gabriela, 5 years
Philippines
Manila - 1857-A Luis Guerrero st.
Honourable mention
- Tan Jasmine Kate, 16 years
Manila - St. Stephen's High School
Honourable mention
- Monzon Elisha Nuelle, 11 years
Poland
Nowy Targ - Powiatove centrum kultury
Honourable mention
- Sieka Szymon, 5 years
Honourable mention
- Pajak Julia, 9 years
Honourable mention
- Skiba Natalia, 10 years
Rybnik - Młodzieżowy Dom Kultury - Art Studio GiR-a
Honourable mention
- Pawela Mateusz, 14 years
Rybnik - Młodzieżowy Dom Kultury - pracownia plastyczna "Creatio"
Medal
- Kaziród Paulina, 14 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Harnasz Bartłomiej, 16 years
- Kaziród Pawel, 9 years
- Kołucki Jan, 10 years
- Macionczyk Milena, 16 years
- Michalik Martyna, 15 years
- Nowak Kinga, 16 years
Toruń - Galeria i ośrodek plastycznej twórczości dziecka
Medal
- Kępińska Zuzanna, 8 years
- Warta Ida, 5 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Biegajska Karolina, 6 years
- Matczak Julia, 8 years
- Orłowska Michalina, 7 years
- Rygielski Franciszek, 6 years
- Wełniak Joanna, 6 years
- Wojdyła Zuzanna, 7 years
Zamość - Osiedlowy Dom Kultury Okraglak
Honourable mention
- Kuduk Judyta, 10 years
Zamość - Stowarzyszenie Drukarnia Wyobraźni
Honourable mention
- Barczyńska Monika, 13 years
Korea, South
Gimpo-si - Gimpo Haneulbit Elementary School
Honourable mention
- Lee Jun Seok, 10 years
Gyeonggi-do - Ban Soek Elementary School
Honourable mention
- Yoo Tae Hoon, 13 years
Seoul - Ongok Elementary School
Honourable mention
- Kim Sung Jim, 13 years
Romania
Bucharest - Lieceul de arte plastice Nicolae Tonitza
Honourable mention
- Bădulescu Ema, 15 years
- Răgălie Anca, 16 years
Medal
- Chioibas Constantin, 16 years
Focsani - M'arta Children's Art Studio
Honourable mention
- Cojocea Albu Crina Andreea, 6 years
- Gurita Ioana Larisa, 12 years
- Petre Amalia Elena, 9 years
Sfanta Elena - Scoala gimnazială
Honourable mention
- Pec Gabriela, 9 years
- Pek Adela, 10 years
Tansa - The art workshop Atelierul din Foişor
Honourable mention
- Iordachi Andreea, 6 years
- Iordachi Elena, 10 years
Russia
Arzamas - MOU DOD Detskaia khudozhestvennaia shkola im. A.V. Stupina
Honourable mention
- Arhipova Anastasiya, 15 years
- Valkova Anastasiya, 14 years
Birobidjan - MAOUDOD Tsentr detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Chernovol Anna, 9 years
- Zaihenko Sofiya, 6 years
Medal
- Barinova Dariya, 14 years
- Gontova Alina [ 1 | 2 ], 11 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Gordeeva Yaroslava, 9 years
- Korostinskaya Elena, 10 years
- Lizlov Maksim, 14 years
- Reva Dariya, 9 years
Borzia - MBOUDO Detskaia khudozhestvennaia shkola
Medal
- Nimaeva Baira, 14 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Gabagueva Saiana, 14 years
- Klimova Iuliia, 12 years
- Kochergina Iana, 14 years
- Rozhnenko Nastia, 14 years
Cherepovets - MBOU SOSH No. 9 with profound studying of separate subjects
Honourable mention
- Pavlov Arseny, 13 years
Kazan - Fotoshkola Tsentra detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Faizrahmanova Karina, 16 years
- Galljamova Alena, 15 years
- Kupcov Daniil, 14 years
Lesnoi - MBOU DOD Detskaia shkola iskusstv
Honourable mention
- Blaginin Artyom, 14 years
- Savkina Diana, 14 years
Lesosibirsk - MBUDO Detskaia khudozhestvennaia shkola No. 1
Honourable mention
- Shirobokova Marina, 10 years
Moscow - GBOU School No. 1955
Panel\'s award 2017
Medal
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Chernecov Vsevolod, 14 years
- Ivanova Daria, 15 years
- Mestergazi Vladimir, 15 years
- Murashko Gordey, 13 years
- Osipova Sofya, 14 years
Moscow - Izopark children's art gallery
Honourable mention
- Deineko Kostia, 5 years
Moscow - Vremya Peremen
Honourable mention
- Zaborsky Michail , 16 years
Omsk - BOU DOD Dvorets detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Afanaseva Marina, 8 years
- Dudkina Viktoriia, 8 years
- Sharueva Alena, 12 years
Omsk - BOUDO Detskaia khudozhestvennaia shkola No. 1 im. Saninykh
Honourable mention
- Fominykh Bogdan, 15 years
Omsk - BOUDO DSHI No. 18 Shkolnye gody
Honourable mention
- Pakhotina Alena, 13 years
- Savina Lena, 12 years
Penza - MBOUDOD Detskaia khudozhestvennaia shkola No. 3
Honourable mention
- Zakomoldina Polina, 12 years
Sankt Peterburg - GBOU DOD Tsentr detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Kotova Mariia, 9 years
Sankt Peterburg - GBOU SO shkola No. 463
Honourable mention
- Mozalev Artyom Andreevich, 16 years
Saratov - SGOO Detskaia studiia izobrazitelnykh iskusstv
Honourable mention
- Budaev Yaroslav, 9 years
- Seniakina Evgenia, 8 years
- Usenkov Danila, 8 years
Selo Rozhdestvo - Ul. Poroshina, d. 11, v. 1
Medal
- Fedorova Karina, 9 years
Severodvinsk - MBOU DOD Detskaya Khudozhestvennaya Shkola No. 2
Medal
- Mironova Elena, 16 years
Sukhoi Log - MBUDO Sukholozhskaia shkola iskusstv
Honourable mention
- Kalinina Daria, 13 years
Tobolsk - Detskaia Khudozhestvennaia Shkola A.A. Aliabeva - Khudozh. otdelenie im. V. G. Perova
Honourable mention
- Nachmitdinova Polina, 9 years
Torzhok - Khudozhestvenaya shkola Master i Ia
Honourable mention
- Travnikova Viktoriya, 16 years
Tula - Karakozova 65, kv. 6
Honourable mention
- Gavrilovskij Timofej, 4 years
Ufa - Detskiy sad No. 130
Medal
- Amineva Amaliya, 4 years
- Mashtakova Sofiya, 4 years
Ufa - Khudozhestvennaia shkola Khudozka
Honourable mention
- Yakovlev Ilia, 12 years
Honourable mention
- Reziapova Galiia, 14 years
Ufa - MBOU DOD Detskaia khudozhestvenaia shkola No. 2
Honourable mention
- Firstova Nastia, 12 years
- Kalimullina Shaura, 12 years
Vladikavkaz - Republic Liceum of Art
Honourable mention
- Amirova Radmila, 8 years
- Archegova Katia, 9 years
Zheleznogorsk - MBUDO Children's Art School
Medal
- Galkina Milena, 7 years
Serbia
Beograd - Children's Cultural Center Belgrade
Honourable mention
- Drenča Sara, 10 years
- Radovanovic Sofija, 16 years
Beograd - Privatna OŠ Plavi krug
Honourable mention
- Milovanović Boris, 9 years
Novi Sad - Likovna Radionica Mali Crtači
Honourable mention
- Stojić Tijana, 5 years
Novi Sad - PU Radosno Detinjstvo - Kindergarten Čuperak
Medal
- Ranisavljević Biljana, 6 years
Honourable mention
- Andrijašević Vojin, 6 years
- Jovanović Mihajlo, 6 years
- Kostreš Maša, 6 years
Novi Sad - PU Radosno detinjstvo - Vrtić Novosadjanče
Honourable mention
- Sabov Sara, 4 years
Honourable mention
- Kaurin Ana, 4 years
- Kaurin Katarina, 4 years
- Mišković Ema, 4 years
Honourable mention
- Trailov Dunja, 4 years
Odžaci - PU Poletarac
Honourable mention
- Canak David, 5 years
Subotica - Workshop EmART
Honourable mention
- Cvijan Ivana, 11 years
- Lipták Ramona, 14 years
Honourable mention
- Erdeg Aleksa, 11 years
- Lulić Mila, 12 years
- Nagy Bence Zalán, 8 years
- Savičić Predrag, 11 years
Singapore
Singapore - Marsiling Secondary School
A medal to the school for their collection of graphics
- Er Ming Wei, 14 years
- Khairani, 15 years
- Tan Ryan Tan Yan Wen, 15 years
- Tey Wai Hong, 15 years
- Veron Wei Lun, 15 years
- Wong Zi Rong, 14 years
Singapore - South View Primary School
Honourable mention
- Pang Ling Xuan Mignon, 12 years
Slovenia
Ajdovščina - OŠ Danila Lokarja
Honourable mention
- Črnigoj Kevin, 13 years
- Ibraimović Nik, 15 years
Cankova - Osnovna šola
Honourable mention
- Haužar Aljaž, 13 years
- Jug Klara, 13 years
- Kuzma Luka, 13 years
Dutovlje - Osnovna šola
Honourable mention
- Kosmač Taj, 9 years
- Rodica Maja, 14 years
- Seražin Tina, 15 years
Ptuj - OŠ Ljudski Vrt
A medal to the school for their collection of graphics
- Čeh Nika, 11 years
- Kukovec Maja, 11 years
- Ornik Taja, 11 years
- Tašner Michele, 11 years
- Tomasino Žiga, 11 years
- Vidovič Domen, 11 years
Rogašovci - OŠ Sveti Jurij
Medal
- Buček Sanja, 13 years
- Kuzmič Noah, 14 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Benkič Ana, 11 years
- Gomboc Sebastjan, 12 years
- Kavaš Benjamin, 9 years
- Kisilak Liza, 14 years
- Valner Ališa, 5 years
- Vouri Jakob, 13 years
- Zelko Andrej, 13 years
South Africa
Spain
Orihuela - Detskaya tvorcheskaya masterskaya
Honourable mention
- Ilaschuk Kristina, 7 years
Sri Lanka
Kandy - No. 94, Galpoththawala, Gallellagama
Honourable mention
- Gallella Hasitha, 15 years
Kandy - Mahamaya Girls College
Honourable mention
- Gamage Shashini, 7 years
Padukka - Siththaraneni Art Institute
Honourable mention
Switzerland
Wettingen - Bildungszentrum für Kinder "Umka"
Honourable mention
- Frenkel Tais, 14 years
Tajikistan
Khujand - Children's art school
Honourable mention
- Azimova Nigina, 15 years
Thailand
Nakhonratchasima - Bannonmunted School
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Dankratook Jeeramade, 6 years
- Kaedto Siriwan, 6 years
- Klonklang Authaithip, 5 years
- Nanoun Sutichai, 6 years
- Pimpang Aunyapum, 5 years
- Sungsoongnern Supakrit, 6 years
Wangsaphong - Hrh. Princess Sirindhorn Art Center
Medal
- Sriburin Chalita, 16 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Aubonchai Rujira, 16 years
- Hangoen Phonnapa, 15 years
- Chaiwthong Phonphunsa, 12 years
- Kampapol Putipong, 15 years
- Thaewboonta Rungnapha, 14 years
Wattana - Wattana Wittaya Academy
Honourable mention
- Suwantamee Piraya, 3 years
- Wongmali Rapeepat, 3 years
Tunisia
Tunis - Ecole Privée Jeanne d´Arc
Honourable mention
- Bousofara Mariam, 12 years
Turkey
Ankara - Talia-Yasar Bakdur Ilkokulu
Honourable mention
- Yesiloglu Zeynep Dila, 8 years
Izmir-Narlidere - M.E.B. Özel Cocuk Sanat Atolyesi
Honourable mention
- Yurttas Mehmet Efe, 6 years
Kocaeli - Bahcesehir Okullari Kocaeli
Medal
- Yildiz Duru Bade, 9 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Cetinkaya Gunseli Derin, 9 years
- Ezkar Berke Deniz, 9 years
- Senoglu Kayra Batu, 9 years
- Turan Ipek, 8 years
Samsun - Meryem Cavga Sanat Evi
Honourable mention
- Cevrim Cemre, 7 years
Turkmenistan
Ashgabat - Children Arts School named after B. Nurali
Honourable mention
- Durdyyeva Leyli, 14 years
- Polatova Nazik, 15 years
Ukraine
Dnepr - Dnepropetroskii oblastnoi detsko-iunoshevskii kinotsentr "Vesnianka"
Medal
- Gorb Viktoriia, 11 years
Dobropolye - Narodnaya studiya izobrazitelnogo iskusstva Fantaziya
Honourable mention
- Kulygin Kirill , without details
- Murzenko Elizaveta, 14 years
Donetsk - Photostudio MIG - Municipal Palace for Children and Youth Creativity
Honourable mention
- Bedina Dasha, 14 years
- Vaschenko Artiom, 14 years
Kharkiv - Lyceum of Arts No. 133
Honourable mention
- Scherbakova Alina, 16 years
- Vlasenko Denis, 13 years
Kherson - Children Art School
Honourable mention
- Shtuchka Dmytro, 7 years
Kiev - Children's Art School No. 2
Honourable mention
- Riabokon Sofiia, 14 years
Krivoj Rog - Visual Art Center
A medal to the school for their collection of graphics
- Dushak Melanya, 8 years
- Lunova Nastya, 9 years
- Marenyuk Masha, 9 years
- Mykhalyk Danyl, 8 years
- Yvanova Nastya, 8 years
Lviv - Centre for Child and Youth Creativity, Art studio "Bee"
Medal
- Helytovych Sofiia, 6 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Dorotiak Anastasiia, 7 years
- Fozykosh Sofiia, 10 years
- Holodnik Leonid, 9 years
- Shchedryk Rostyslav, 9 years
Lviv - Children School of Folk Arts
Honourable mention
- Common work of children „Tram No. 8“, 8 - 12 years
Lviv - Lviv State Children's Art School No. 10
Honourable mention
- Bila Anna, 8 years
Nikolaev - Detskaya khudozhestvennaya shkola
Honourable mention
- Rudskoi Roman, 10 years
Nikolaev - MSUT Gorodskaya stantsiia Iunnych technikov, Children's photo studio PhotoKrok
Medal
- Byts Darina, 16 years
Honourable mention
- Lutsishin Viktor [ 1 | 2 ], 16 years
- Sadichko Svetlana, 16 years
Odessa - Art school Kostandi No. 1
Honourable mention
- Shilcina Anastasiya, 5 years
Honourable mention
- Kvasha Anastasiya, 12 years
Odessa - Samotsvit - Centre Children and Youth Creative
Honourable mention
- Vasilev Iliya, 6 years
Shostka - Detskaia Shkola iskusstv
Honourable mention
- Robotko Maria, 14 years
Sumy - Centr NTTM, Photostudio My
Honourable mention
- Doroshenko Oleksandra, 13 years
Ternopil - Stantsiya yunykh tekhnikiv
Honourable mention
- Gordij Dmytro, 10 years
United Arab Emirates
Al-Nahda 2, Dubai - Pristine Private School
Honourable mention
- Adolfo Javier Michaela Sophia, 16 years
Uruguay
Canelones - Juan Zorrilla de San Martín
Honourable mention
- Mancebo Carla, 11 years
- Sena Maggi, 12 years
USA
Evansville - 1212 E Boonville New Harmony Rd.
Honourable mention
- Renahan Marie, 16 years
Keller - 2009 Lazy Ln
Honourable mention
- Horn Audrey, 15 years
Rancho Santa Fe - Česká škola San Diego
Honourable mention
- Claasen Milushka, 4 years
Uzbekistan
Tashkent - Republic Specialized Academic Licey of music and art
Medal
- Fatxullaxojaeyev Nodir, 14 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Abduhakimov Abror, 15 years
- Aliboyev Buron, 14 years
- Hojixujayev Nuriddin, 13 years
- Ziyodullayev Tulqin, 15 years
Venezuela
Caracas - Taller de Expresion Artística TEA
Honourable mention
- Craparota Stefano, 9 years
- Gascón Samantha, 7 years
Vietnam
Hanoi - SaoMai art Center
Honourable mention
- Minh Ta Chau, 7 years
- Nguyen Ha My, 7 years
- Tran Ha Bao Chau, 10 years
Zimbabwe
Harare - Lusitania Primary School
Honourable mention
- Mavetera Tinenyasha, 12 years