Homepage » Archived editions » 50th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Cambodia, Canada, Cape Verde Islands, Colombia, Croatia, Cuba, Cyprus, Egypt, Estonia, France, Georgia, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Japan, Kazakhstan, Kenya, Kosovo, Latvia, Lebanon, Lithuania, Luxembourg, Malaysia, Mexico, Moldova, Mongolia, Montenegro, Myanmar, New Zealand, North Macedonia, Pakistan, Palestine, Peru, Philippines, Poland, Portugal, Republic of Korea, Romania, Russia, Senegal, Serbia, Singapore, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Tajikistan, Thailand, Türkiye, Ukraine, USA, Uzbekistan, Venezuela, Vietnam
Albania
Durres
Honourable mention
- Sakollari Ilva, 9 years
Armenia
Gyumri - Endanik Youth Creative Centre SNCO
Honourable mention
- Common work of children „Cosmic Mystery“, 6–16 years
- Common work of children „Armenian Hat“, 6–16 years
- Common work of children „Armenian Costume Hat“, 6–16 years
- Gevorgyan Anahit, 13 years
- Hovsepyan Lilia, 16 years
Kapan - Detskaia khudozhestvennaia shkola
Honourable mention
- Asryan Raphael, 11 years
- Zakaryan Jeanne, 11 years
Australia
Melbourne - Czech School of Melbourne
Honourable mention
- Jones Christian Patrick, 11 years
- Jones Sebastian Alexander, 11 years
- Kasana Marcus, 6 years
Austria
Wien - Bilinguales Realgymnasium Komensky
Honourable mention
- Vojtková Karolína, 14 years
Honourable mention
- Dašek Jakub, 11 years
- Fabriger Gabriel, 11 years
Azerbaijan
Baku - Children and Youth Development Center No. 3
Honourable mention
- Rzayeva Ziver, 13 years
Honourable mention
- Imashova Reyhane, 14 years
Belarus
Grodno - Children's Art School
Honourable mention
- Kudlash Polina, 14 years
- Zhukevich Maryan, 13 years
Minsk - "ART" Centre of Children and Youth Additional Education
Honourable mention
- Chabatyuk Victoria, 4 years
- Novik Vera, 4 years
Minsk - National Center for Artistic Creativity of Children and Youth
Honourable mention
- Labachenia Koscia, 6 years
Novoelnaya - GUO Novoelnyanskaya detskaya shkola iskusstv
Honourable mention
- Ermolenko Eugene, 15 years
Soligorsk - Children and Youth Creativity Center
Honourable mention
- Zharskaya Alina, 10 years
Soligorsk - Gymnasium No. 3
Honourable mention
- Adotik Elizaveta, 15 years
Vitebsk - Art Studio Nef, GUO Vitebskii gorodskoi CTDiM
Honourable mention
- Yurgevich Maria, 9 years
Vitebsk - GUO Srednyaya shkola No. 25
Honourable mention
- Kovzun Kirill, 9 years
- Vakulskaya Kseniya, 8 years
Vitebsk - Vitebsk Children's Art School
Honourable mention
- Magazinnikova Polina, 13 years
Honourable mention
- Levchenko Arina, 13 years
Vitebsk - Vitebsk City Center for Additional Education for Children and Youth
Honourable mention
- El-lafi Daniel, 11 years
- Smolyakova Milana, 10 years
Zhlobin - GUO Detskaya shkola iskusstv No. 2
Honourable mention
- Naumenko Taisiya, 10 years
Bosnia and Herzegovina
Banja Luka - Organization UDAS
Honourable mention
- Vujinović Luna, 13 years
Glamoč
Honourable mention
- Bašić Anastasija, 11 years
Brazil
São João Nepomuceno - Escola Municipal Dr. Augusto Glória
Honourable mention
- De Souza Rabelo Mylena, 11 years
- De Souza Silva Emanuelly, 11 years
- Ferreira Dessupoio Anna Beatriz, 11 years
São Paulo - Colégio Santo Américo
Honourable mention
- Cury Rebeca, 12 years
- Godoy Juliana, 12 years
- Lunardelli Valentina, 12 years
- Vidal Sofia, 12 years
Honourable mention
Bulgaria
Burgas
Honourable mention
- Ordalieva Alexandra, 12 years
Sofia - Art Studio Prikazen svjat
Medal
- Markov Victor, 5 years
Honourable mention
- Koleva Sofia, 5 years
- Truncheva Sofia Anastasia, 10 years
- Veskov Velin, 10 years
- Yankulova Katerina, 9 years
Cambodia
Phnom Penh - Yamada School of Art
Honourable mention
- Horng Thidarithyrath, 8 years
- Meang Sry Sothearint, 8 years
Canada
Oakville
Honourable mention
- Wang Brenton, 14 years
Cape Verde Islands
Cidade Velha - Escola do Salineiro
Honourable mention
- Mendes da Veiga Alexandro, without details
- Tavares da Silva Leida Helena, 11 years
Colombia
Bogotá - Colegio Santa María
Honourable mention
- Lopera Gabriela, 14 years
- Vera Isabella, 12 years
Croatia
Hrvatska Kostajnica - OŠ Davorin Trstenjak
Honourable mention
- Kahrić Nives, 14 years
Honourable mention
- Ikasović Viktor, 14 years
- Zec David, 14 years
Mala Subotica - OŠ Tomaša Goričanca
Honourable mention
- Zamuda Greta, 8 years
Pleškovec - OŠ I. G. Kovačića Sveti Juraj na Bregu
Honourable mention
- Horvat Ivana, 11 years
- Vinković Antonija, 12 years
Rijeka - Liado – OŠ Nikola Tesla
Honourable mention
- Benčić Ivor, 12 years
Špišić Bukovica - Elementary School August Cesarec
Honourable mention
Zagreb - Dječji vrtić Bukovac
Honourable mention
- Mužek Leon, 4 years
Zagreb - Dječji vrtić Iskrica
Honourable mention
- Grubišić Karlo, 6 years
- Grubješić Luna, 5 years
- Miljanović Maris, 6 years
Zagreb - Dječji vrtić Trešnjevka
Honourable mention
- Todorić Laura, 4 years
Zagreb - Privatna umjetnička gymnazija s pravom javnosti
Honourable mention
- Arko Petar, 15 years
Cuba
Havana - Academia Nacional de Bellas Artes San Alejandro
Honourable mention
- Díaz Espinosa Fabio, 7 years
- Zaldivar Montalvo Laureen, 13 years
Vertientes - Escuela Carlo Rodriguez Careaga
Honourable mention
- García Castillo Evián Miguel, 13 years
Cyprus
Paphos
Honourable mention
- Vitiuk Daria, 9 years
Egypt
Alexandria - Alexandria Sporting Club – Children Art Center
Honourable mention
- El Faky Hager Amro, 11 years
- Mahmoud Fatima Hazem, 9 years
Estonia
Loo Alevik
Honourable mention
- Minchenkova Alisa, 9 years
Tallinn - Estonian Jewish Education Center
Tallinn - Tallinn Art School
Honourable mention
- Teedumäe Ulla, 11 years
Tallinn - Tallinn Sydalinna School
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Haldre Marie, 8 years
- Paasik Brite, 10 years
- Peek Laurel, 12 years
- Rüster Emma-Roisin, 9 years
- Simonova Elisa, 8 years
Tapa - Tapa Music and Art School
Honourable mention
- Oserov Lisandra, 14 years
- Pilt Arete, 7 years
France
Kervignac - Association Formes et couleurs
Honourable mention
- Gauthier Maeline, 12 years
- Lallour Lison, 8 years
Georgia
Chokhatauri - Chokhatauri Art School
Honourable mention
- Beridze Tornike, 10 years
Tkibuli - Art School
Honourable mention
- Kenkadze Saba, 15 years
Germany
Frankfurt am Main
Honourable mention
- Su Ziheng, 16 years
Great Britain
Bury St Edmunds - County Upper School
Honourable mention
- Gordon Marley, 13 years
Stoke-on-Trent - Ormiston Sir Stanley Matthews Academy
Honourable mention
- Walton Lorna, 14 years
Greece
Amaliada - Studio of Kristo Defrim Hasa
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Dimopoulou Maria Syrmo, 11 years
- Gianopoulos Konstantinos, 10 years
- Kotrokoi Danai, 11 years
- Nikolopoulou Margarita, 4 years
- Suloidis Panagiotis, 11 years
Hungary
Berettyóújfalu - Real Pearl Elementary Art School
Honourable mention
- Bódi Kinga Timea, 12 years
Debrecen - Debreceni Kazinczy F. Általános Iskola és AMI
Medal
- Balogh Emma, 10 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Belényesi Ádám, 13 years
- Hegedüs Dorottya, 12 years
- Jónás Petra, 10 years
- Kelemen Fruzsina, 11 years
- Nagy Dóra, 12 years
- Tokai Petra Hanna, 11 years
- Török Zsigmond András, 12 years
- Uzdi Mátyás, 13 years
Kecskemét - Szent Imre Katolikus Általános Iskola
Honourable mention
- Lipótzy Csenge, 12 years
- Meleg Zsófia, 11 years
- Miraglia Sofia, 11 years
- Olasz Lili Dorka [ 1 | 2 ], 11 years
- Szalai Stella, 11 years
Magyarpolány - Müvészeti Iskola
Medal
- Roik Erik, 14 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Dunai Luca, 14 years
- Hanga-Zengö Kiss, 14 years
- Major Dániel, 14 years
- Molnár Flóra, 14 years
- Pethö Blanka, 13 years
China
Chengdu - Chengdu Youth Palace
Honourable mention
- Wu Qian, 12 years
Hong Kong
Medal
- Lee On Lap, 4 years
Hong Kong - Amaze Art Studio
Honourable mention
- Fok Yu Ting Raphael, 11 years
- Limbu L Lungma, 11 years
Honourable mention
- Lee Lok Sapphire, 9 years
- Limbu L Lungma, 11 years
Hong Kong - Artin Creative Workshop
Honourable mention
- Au Hoi Yee, 12 years
Hong Kong - Big House Art Workshop
Honourable mention
- Pang Ching Verity, 4 years
- Wong Ching Yin, 9 years
- Yip Ming Tsun, 11 years
Hong Kong - Cuckoo Arts
Honourable mention
- Chan Ellie, 5 years
- Pun Tin Yan, 15 years
Hong Kong - Little Moon Art
Honourable mention
- Ma Wing Sum, 4 years
Hong Kong - Play Art Gallery
Honourable mention
- Li Chi Yin, 7 years
Hong Kong - Poca Wong Siu Ching Secondary School
Honourable mention
- Lau Lam Ching, 16 years
Hong Kong - Simply Art
Medal
- Lau Kin Gi, 16 years
- Lau You Gi, 14 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Chan Cheuk Lam, 10 years
- Chan Yik Hong, 13 years
- Cheng Yu Hang Trevor, 8 years
- Cheung Shu Nga Audrey, 10 years
- Choy Sin Tung, 10 years
- Li Lok Yin, 14 years
- Mo Marcus, 12 years
- Mui Nga Ting Aria, 10 years
- Ng Chung Hin Duncan, 9 years
Hong Kong - This Is Art Creative Studio
Honourable mention
- Tang Arthur, 5 years
Hong Kong - Vkids Creative
Honourable mention
- Cheng Chun Fung Avis, 4 years
- Seto Ho Yeung, 14 years
- Tam Lucas, 5 years
- Yuen Scarlet Chin Wan, 4 years
Shanghai - Artspire
Medal
- Hu Yixin, 6 years
Taiwan, Taipei
Honourable mention
- Huang Jessie, 11 years
Taiwan, Taipei
Honourable mention
- Kuo Holly, 11 years
Taiwan, Taipei
Honourable mention
- Ho Joel, 10 years
Taiwan, Taipei
Medal
- Liao Jocelyn, 13 years
Taiwan, Taipei
Honourable mention
- Huang Ryan, 12 years
Taiwan, Taipei
Honourable mention
- Hsu Ivy, 9 years
India
Hyderabad - Young Envoys International
Honourable mention
- Preethi K., 14 years
Kolkata - Children's Art World
Honourable mention
- Bhattacharya Satyaki, 9 years
- Karak Babusona, 8 years
Nashik - International Royal Art School
Medal
- Dane Snehal, 15 years
- Khaire Sukanya, 13 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Ghotekar Vedika, 8 years
- Jadhav Samej, 13 years
- Khaire Sukanya, 13 years
- Kumavat Raksha, 10 years
- Mishra Ransh [ 1 | 2 ], 8 years
- Rahane Swarali, 8 years
- Suryawanshi Sidhee, 8 years
Indonesia
Gresik - SD Muhammadiyah 2 GKB
Honourable mention
- Roxanne Rei Rosyaila Roxanne Rosyadi, 9 years
- Yoga Syaif Ali Agung Prayoga, 10 years
Gresik - SMA Muhammadiyah 10 GKB
Honourable mention
- Dafi M. Zarmadio Ghodafeil Herdiansyah, 16 years
- Farah Sabrina Amalia, 16 years
Jakarta - Linda Art School
Honourable mention
- Valeska Saybia, 14 years
Iran
Tehran - KANOON - Institute for the Intellectual Development of Children and Young Adults
Honourable mention
- Afshari Anahita, 13 years
- Afshari Atrin, 8 years
- Hamedian Arsen, 5 years
- Siavoshi Parvaneh, 15 years
Honourable mention
- Shamsian Elia, 12 years
Honourable mention
- Panahandeh Rozhin, 16 years
Israel
Iksal Village - Preschool Al-Ahlam
Honourable mention
- Jarrar Amer, 5 years
Iksal Village - Preschool Al-Alwan
Honourable mention
- Habashi Majd, 5 years
Iksal Village - Preschool Al-Reaheen
Honourable mention
- Darawshi Husam, 5 years
Japan
Praha - Japonská škola v Praze – Japanese School in Prague
Honourable mention
- Saito Shota, 13 years
Kazakhstan
Karaganda - SSHI Murager
Honourable mention
- Saylekeyeva Alina, 15 years
Kostanay - Art School named after A. I. Nikiforov
Honourable mention
- Anferova Polina, 12 years
Honourable mention
- Baranets Ilya, 8 years
- Baranets Maksim, 11 years
Pavlodar - Children's Art School No. 1 UNESCO Club
Honourable mention
- Chumak Sofia, 15 years
- Tulegenova Karina, 15 years
Ust-Kamenogorsk - KGKP Children's Art School Zhuldyz
Honourable mention
- Pereverzina Valeria, 16 years
Kenya
Nairobi - St. Philip Neri Primary School
Honourable mention
- Mbugua Emmanuel Kariuki, 16 years
- Ongachi Frank Okinda, 12 years
- Onyango Raymond Odero, 13 years
- Vuyanzi Sandra Sarah [ 1 | 2 ], 14 years
Kosovo
Malisheve - SHFMU Ibrahim Mazreku
Honourable mention
- Tringa Morina, 13 years
Vushtrri - SHMU 2
Honourable mention
- Aliu Albina, 14 years
Latvia
Bauska - Bauska Music & Art School
Bauska - Bauskas BJC
Honourable mention
- Kalniņa Monta, 9 years
- Kampuse Estere, 14 years
Cēsis - Cēsu BJC
Honourable mention
- Common work of children „In the collections of the Ethnographic Museum“, 8–13 years
- Common work of children „Guardians of the Legacy“, 7–10 years
- Blumbega Kate, 10 years
- Daukša Reinis, 10 years
- Grīnberga Marta, 10 years
Daugavpils - BJC Jaunība
Honourable mention
- Gabrena Violeta, 10 years
Daugavpils - Daugavpils 10. vidusskola
Honourable mention
- Saveljeva Darja, 13 years
Daugavpils - Daugavpils 16. vidusskola
Medal
- Bogdane Olesja, 14 years
Daugavpils - Daugavpils High School of Art and Design, Saules skola
Honourable mention
- Beinaroviča Laura, 13 years
Engure - Engures Mūzikas un mākslas skola
Honourable mention
- Griķe Amēlija, 8 years
Garkalne - Garkalnes Makslu un Visparizglitojoša Vidusskola
Honourable mention
- Andronovs Grigory, 11 years
- Falinejeva Anastasija, 13 years
- Mertens Ričards, 11 years
- Panovs Iļja, 13 years
Ikšķile - Ikšķile Music and Art School
Irlava - Irlavas pamatskola
Honourable mention
- Common work of children „Puzuris“, 8–11 years
Jūrmala - Jūrmala Art School
Honourable mention
- Ādmine Anita, 15 years
Honourable mention
- Černova Valērija, 14 years
Krāslava - Krāslava BJC
Honourable mention
- Sosnāre Dana, 15 years
Honourable mention
- Lavnikoviča Vivita, 13 years
Ligatne - Ligatnes muzikas un makslas skola
Honourable mention
- Leilande Anna, 13 years
- Zelčs Rūdis [ 1 | 2 ], 14 years
Līvāni - Līvānu BJC
Honourable mention
- Smaļs Iļja, 16 years
Mālpils - Music and Art School of Mālpils
Honourable mention
- Bogdans Matīss, 13 years
- Voroņuka Elza Estere, 13 years
Ogre - Ogre District Education Administration
Honourable mention
- Pauliņa Marita, 12 years
- Veide Kristiāns, 11 years
Ogre - Ogre Music and Art School
Honourable mention
- Babica Dzulija, 13 years
- Gine Anete, 12 years
- Matule Liva [ 1 | 2 ], 13 years
Honourable mention
- Lasmane Elīna, 15 years
- Liepiņa Patrīcija, 14 years
- Sirmais Henrijs, 15 years
Olaine - Olaines 1. vidusskola
Medal
- Aleksejeva Aleksandra, 10 years
Olaine - Olaines 2. vidusskola
Honourable mention
- Čerņa Alekss, 14 years
Honourable mention
- Alksnīte Margarita, 16 years
Riga
Medal
- Laškovs Ralfs, 6 years
Riga - BJC Daugmale
Honourable mention
- Cīrule Sofija Rita, 11 years
- Kurzemniece Keita, 11 years
- Petryshyn Yuliya, 9 years
Riga - Centre of Creative Learning Annas 2
Medal
- Auzarējs-Auzers Robins, 6 years
Riga - Grafikas darbnīca un mākslas studija Galerijā Centrs
Honourable mention
- Larionovs Alberts, 4 years
Riga - MJC Praktiskās estētikas skola
Honourable mention
- Posipaiko Katrīna Lote, 10 years
Riga - O. Kalpaks Riga Folk Art Primary School
Honourable mention
- Lūsīte Rēzija, 13 years
Riga - Pamatskola Ridze
Honourable mention
- Kokneviča Grēta, 8 years
- Straume Sandra, 8 years
Riga - Riga Center Primary School of Applied Arts
Honourable mention
- Dziedātāja Katrīna, 12 years
- Konošonoka Madara, 12 years
Riga - Rīgas Hanzas Vidusskola
Riga - State Social Care Center TEIKA Branch
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Artejevs Renars, 14 years
- Mikelsons Daniels, 15 years
- Mochalova Krista, 14 years
- Skorohodova Larisa, 16 years
- Vilchinskis Toms, 13 years
Rudzāti - Rudzātu vidusskola
Honourable mention
- Skrūzmane Arina, 16 years
Talsi - Talsu Novadada BJC Pulcinš Cita vizuala maksla
Honourable mention
- Pudure Marta, 11 years
- Šabanova Laura, 13 years
Ventspils - Ventspils Jaunrades Nams
Medal
- Kabanovs Danils, 14 years
Honourable mention
- Atorins Arsenijs, 14 years
- Bajarūns Dmitrijs, 14 years
Lebanon
Bsalim
Honourable mention
- Kravchenko Ihor, 10 years
Lithuania
Anykscai - Anykscai Art School
Honourable mention
- Macijauskaite Meta, 14 years
Kaunas - Kaunas Art Gymnasium
Medal
- Andriuškevičiūtė Smiltė, 14 years
Kėdainiai - Art School
Honourable mention
- Juršaitė Norvilė, 13 years
Kuršėnai - Kuršėnai Art School
Honourable mention
- Bernotaitė Aurelija, 8 years
- Boscarino Eleonora, 9 years
- Čaika Viltė, 9 years
Panevėžys - Panevėžys Art School
Honourable mention
- Šilinytė Oriana, 14 years
Viekšniai - Viekšniai Kindergarten Liepaite
Honourable mention
- Skridaila Lukas, 5 years
Vilnius - Vilniaus Mykolo Biržiškos Gymnasium
Panel\'s award 2022
Medal
- Manikaitė Indrė, 15 years
- Mazėtytė Erika, 16 years
- Žekonytė Akvilė, 16 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Januška Tautvydas, 16 years
- Kašubaitė Aurėja, 15 years
- Skiauterytė Emilija, 15 years
- Vaičiulionis Lukas, 15 years
- Žekonytė Akvilė, 16 years
Luxembourg
Hespérange - Art à l'école de Hespérange
Honourable mention
- Le Cloirec Olivia, 8 years
- Venti Claudia, 7 years
- Yeterian Sévan, 9 years
Mamer - Art à l'école Mamer
Honourable mention
- Gama Belga Borges Carolina, 9 years
- Knepper Ben [ 1 | 2 ], 8 years
Malaysia
Sibu
Honourable mention
- Wong Zi Ning Josephine, 16 years
Mexico
Naucalpan - Colegio Carol Baur
Honourable mention
- Calva Samperio Juan Pablo, 14 years
- Trejo Morán Patricio, 14 years
Moldova
Chisinau - Academic Lyceum of Fine Arts Igor Vieru
Honourable mention
- Romanciuc Simona, 15 years
- Sprincenatu Vitalina, 14 years
Mongolia
Ulaanbaatar - Ho-Shi-Min's 14th School
Honourable mention
- Bat-Erdene Sainzaya, 13 years
Montenegro
Bar - Primary School "Anto Djedović"
Honourable mention
- Trubina Karina, 15 years
Medal
- Ivanišević Vujo, 9 years
Podgorica - Gymnazija Slobodan Škerović
Honourable mention
- Elif Su Çakmak, 15 years
- Popović Ivona, 16 years
Podgorica - JU OŠ Savo Pejanović
Honourable mention
- Đekić Aleksandra, 13 years
Podgorica - OŠ Branko Božović
Honourable mention
- Jovanović Sara, 10 years
Myanmar
Yangon
Honourable mention
- Tint Harry, 11 years
- Moe Richard, 13 years
New Zealand
Wellington
Honourable mention
- Tan Sky Alexander, 7 years
North Macedonia
Bitola - Elpida Karamandi
Honourable mention
- Dogovska Jana, 14 years
Skopje - OOU Dimitar Miladinov
Honourable mention
- Tanurovska Neda, 13 years
Skopje - OOU Goce Delchev
Honourable mention
- Tozi Kumbardji Viktor, 11 years
Pakistan
Lahore - Lahore Grammar School
Honourable mention
- Zeeshan Zartasha, 13 years
Palestine
Ramallah - Visual Arts Forum
Honourable mention
- Asad Bisan, 14 years
Peru
Lima
Honourable mention
- Beretta Musiris Fiorenza, 16 years
Philippines
Lucena
Honourable mention
- Del Rio Pliny Judea, 16 years
Poland
Rybnik - Młodzieżowy Dom Kultury – Art Studio Creatio
Honourable mention
- Sychta Julia, 12 years
Honourable mention
- Dorobis Anna, 16 years
- Stajer Karolina, 12 years
Tomaszóv Lubelski - Szkoła Podstawowa No. 3 Im. Doktora Janusza Petera
Honourable mention
- Kurzępa Karol, 13 years
- Lal Jan, 13 years
- Mroczkowska Martyna, 13 years
Toruń - Children's Creative Art Centre and Gallery in Toruń
Medal
- Anusiak Olga, 8 years
- Stelmach Zuzanna, 9 years
Honourable mention
- Jaworska Agata, 9 years
- Surmiak Amelia, 9 years
Medal
- Dryszel Dominika, 13 years
- Plucińska Magdalena, 15 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Czyżewska Lena, 13 years
- Gajewska Jagoda, 13 years
- Malinowska Gabriela, 10 years
- Szymecka Beata, 13 years
- Wojtulska Agata, 14 years
- Zielińska Zuzanna, 12 years
- Żuchowska Martyna, 11 years
- Żywica Krystian, 12 years
Zabrze - Klub Pastel Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
Honourable mention
- Bernaczek Dominika, 6 years
- Kubica Hanna, 13 years
- Mader Zuzanna, 16 years
- Orzechowski Jan, 10 years
- Staszewski Xawery, 6 years
Honourable mention
- Marzec Marzena, 15 years
- Matysiak Oliwia, 14 years
Portugal
Lisabon - Colégio Valsassina
Honourable mention
- Castilho Francisco, 8 years
- Cruz Leonor, 8 years
- Mendes Marta, 8 years
- Ortega Thiago, 8 years
- Pequito Sofia, 8 years
- Ribeiro Madalena, 8 years
Republic of Korea
Busan - Busan Middle School of Arts
Honourable mention
- Gayoung Kim, 12 years
- Kang Da Hyeon, 12 years
- Kim Kim Ji Hyun, 13 years
Seoul - Korea Art Education Association (KAEA)
Romania
Bucharest - Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza
Honourable mention
- Matei Andrada, 16 years
Cluj-Napoca - Liceul de Arte Vizuale "Romulus Ladea"
Honourable mention
- Câmpeanu Diaz David Emil, 16 years
Medgidia - Cercul de Pictură "Lucian Grigorescu" al Casei de Cultură I. N. Roman
Honourable mention
- Matei Țugulan, 5 years
- Mihai Ruxandra, 13 years
- Monteiro Raphael Keni, 10 years
Ploiesti - Carmen Sylva Arts College
Medal
- Badea Ana-Maria, 15 years
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Cosma Ana Maria, 14 years
- Dide Mara Alexia, 13 years
- Ionescu Diana-Maria, 15 years
- Ionescu Teodora, 14 years
- Stelian Andrei Edward, 14 years
Honourable mention
- Bucur Andra, 14 years
- Cosma Marcus-Tudor [ 1 | 2 ], 15 years
- Drumaș Karina [ 1 | 2 ], 14 years
- Terțea Alexandra Izabel [ 1 | 2 ], 14 years
- Zamfir Roberta-Andreea, 15 years
Russia
Birobidjan - MAOUDO Tsentr detskogo tvorchestva
Honourable mention
- Tashlytskaya Victoria, 12 years
Kazanskaya - Children School of Art
Honourable mention
- Barvinko Sofia, 12 years
Lesnoy - MBOU DOD Detskaia shkola iskusstv
Honourable mention
- Common work of children „Collection of beetles“, 12-13 years
Moscow - GBOU School No. 1955
Medal
A medal to the school for their collection of paintings and drawings
- Frolova Sofia, 12 years
- Kadyrov Marsel, 15 years
- Kuzina Arina, 16 years
- Magomedbekova Violetta, 16 years
- Tarasov Vasilii, 15 years
Vladimir - Children's Art School
Senegal
Dakar - Dětský dům Keur Khadija
Honourable mention
- Sagna Abdoulaye, 13 years
Serbia
Banja Koviljača - OŠ Vera Blagojević
Honourable mention
- Pavlović Anja, 12 years
Belgrade - Artino Art Studio
Honourable mention
- Joksić Jana, 15 years
Belgrade - PICTUM, Association for Cultivating & Studying Ancient Crafts & Art Work
A medal to the school for their collection of graphics
- Bogdanović Elena, 12 years
- Glavashki Milica, 12 years
- Gvozdenović Ognjen, 13 years
- Nuhanović Petra, 10 years
- Ristanović Miljana, 13 years
Belgrade - Prva beogradska gimnazija
Honourable mention
- Drenča Sara, 15 years
Kovin
Honourable mention
- Antanasijević Aleksa, 9 years
Subotica - OŠ Jovan Jovanović Zmaj
Honourable mention
- Erdelyi Pataki Mate, 10 years
- Macskovity Tatjana, 10 years
Singapore
Singapore - Woodlands Ring Secondary School
Honourable mention
- Bin Mohamad Raimi Sharul Daanish, 15 years
- Wang Junn Hwa Meyson, 15 years
Slovenia
Ajdovščina - OŠ Danila Lokarja
Honourable mention
- Sever Urban, 10 years
- Zalar Martin, 10 years
Domžale - OŠ Roje
Honourable mention
- Malgaj Nina, without details
Kuzma - Osnovna šola
Honourable mention
- Hajdinjak Svit, 13 years
- Recek Avrelij, 13 years
Litija - OŠ Gradec
Honourable mention
- Režek Leon, 8 years
- Žarić Valentina, 8 years
Ljubljana - MGLC – Mednarodni grafični likovni center
Ljubljana - OŠ Vič
Honourable mention
- Menard Klemenčič Zarja, 11 years
Maribor - Center Gustava Šiliha
Honourable mention
- Beriša Sevedžan, without details
- Holer Žan, 13 years
Maribor - OŠ Franca Rozmana Staneta
Honourable mention
- Ribo Alisa, 13 years
Honourable mention
- Common work of children „Inspired by...“, 13-14 years
Honourable mention
- Common work of children „The Slovenian Venus“, 12–14 years
Maribor - OŠ Janka Padežnika
Honourable mention
- Fazil Ahmed, 6 years
- Lempič Aleksej, 6 years
Maribor - Vrtec Tezno
Honourable mention
- Duraković Šubelj Ina, 5 years
- Pratnemer Philip, 6 years
Rogašovci - OŠ Sveti Jurij
Medal
- Kosednar Sara Sofia, 14 years
- Vidonja Ratej Mia, 5 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Holsedl Isabela, 5 years
- Horvat Jakob, 5 years
- Horvat Jure, 5 years
- Slekovec David, 13 years
- Vidonja Kranjec Ela, 5 years
Sveti Jurij ob Ščavnici - Osnovna šola
Medal
- Štuhec Marina, 10 years
Honourable mention
- Karlo Julija, 10 years
- Rajšp Lana, 10 years
- Tomažin Adrian, 10 years
Velenje - OŠ Livada
Honourable mention
- Avbreht Miha, 10 years
- Pipan Nuša, 10 years
Spain
Seville
Honourable mention
- Míguez Araujo Mateo, 14 years
Sweden
Halmstad - Halmstads Kulturskola
Honourable mention
- Norling Manne, 10 years
Switzerland
Wettingen - Educational Centre for Children "Umka"
Honourable mention
- Birrer Daniel, 11 years
- Schmidt Katarina, 10 years
- Zaugg Uliana, 13 years
Tajikistan
Khujand - Children's Art School
Honourable mention
- Oripova Safiya, 14 years
Thailand
Bangkok - Watphasee School
Honourable mention
- Sakdiwong Techin, 9 years
Nakhon Ratchasima - Banlongtong School
Honourable mention
- Praklang Arisa, 10 years
Nakhonsawan - Anuban Nakhonsawan School
Medal
- Losvas Naprawee, 7 years
Honourable mention
- Wangmai Jeerapat, 12 years
- Wongsa Kittisak, 10 years
Phitsanulok - Kanchongpittayakom School
Medal
- Singrak Narongchai, 13 years
Turkey
Kayseri - Cetin Sen Bilim ve Sanat Merkezi
A medal to the school for their collection of mixed media
- Aksebzeci Ebru, 10 years
- Coskun Esra, 9 years
- Demir Ayse Betul, 12 years
- Siray Elanur, 11 years
- Suayin Elif, 13 years
Kocaeli - Kocaeli Bahçeşehir Koleji
Honourable mention
- Aydin Ada, 6 years
- Özbey Tugra Hasan, 8 years
Medal
- Şeyhoğlu Güz, 15 years
Ukraine
Chernivtsy - Chernovitskiy centr yunuh tehnikov im. L. K. Kadenjuka – Fotostudiia Vzgliad
Honourable mention
- Samsonyuk Maria, 11 years
Dnipro - Children and Youth Cinema Center "Vesnyanka"
Medal
- Common work of children „Night in Museum“, 12–16 years
Honourable mention
- Common work of children „Old toys“, 7–12 years
Kharkiv - ARCHI-YES Childrens Studio of Architectural Excellence
Honourable mention
- Ivasenko Vlas, 10 years
- Khudiakova Ivanna, 10 years
- Savchenko Ilya, 10 years
- Semenova Ivanna, 8 years
Kryvyi Rih - Visual Art Center
Medal
- Fedoseyeva Varvara, 5 years
- Levchenko Liza, 14 years
- Mishchuk Viktoria, 12 years
A medal to the school for their collection of graphics
- Borodataya Miroslava, 10 years
- Kashputovskaya Veronika, 14 years
- Khmel' Anastasia, 13 years
- Levchenko Liza, 14 years
- Makarova Milana, 11 years
- Maystrenko Katerina, 10 years
- Mishchuk Viktoria, 12 years
- Padalka Kristina, 12 years
- Suborska Maria, 15 years
- Turbayevskaya Ruslana, 10 years
Medal
- Kadolba Nikita, 13 years
- Lun'ova Anastasiya, 14 years
A medal to the school for their collection of 3D artworks
- Babayan Esenia, 11 years
- Borodataya Miroslava, 10 years
- Matrosova Kira, 10 years
- Mishchuk Viktoria, 12 years
- Skizha Ksenia, 14 years
Honourable mention
- Kadolba Nikita, 13 years
- Stupak Katya, 14 years
Mykolaiv - Children's Art School
Honourable mention
- Koriakova Viktoria, 12 years
Mykolaiv - Studio PhotoKrok
Medal
- Latanska Anastasiia, 14 years
- Vertiuk Iryna, 14 years
Honourable mention
- Kaplychna Olga, 11 years
- Lytvynovych Roman, 11 years
Odessa - Kostandi Children's Art School No.1
Medal
- Beliakova Sofiia, 9 years
Honourable mention
- Ganeva Marta, 16 years
- Kondratiuk Sofiia, 7 years
- Rotaru Dmitriy, 13 years
Poltava - Poltavskii gorodskoi tsentr vneshkolnogo obrazovania, Studiia kino i animacii "Alfa"
Medal
- Lykholobov Mykola, 16 years
- Skrypka Vira, 11 years
- Tsybylko Anastasia, 13 years
USA
Keller - Art Wheel Studio
Honourable mention
- Sotomayor Naomie, 14 years
Nashville - Tennessee School for the Blind
Honourable mention
- Common work of children „Where Are the Bees?“, 7–16 years
Uzbekistan
Tashkent - Zangiota District School No. 22
Medal
- Abdirashidova Yulduz, 14 years
Honourable mention
- Shavkatova Sarvinoz, 14 years
- Tuxtayev Karimboy, 14 years
- Xushmanova Xadicha, 14 years
Venezuela
Chacao - Colegio Santiago de León de Caracas
Honourable mention
- A. Luis, 6 years
Vietnam
Hanoi - CLB Hands
Honourable mention
- Nguyen Thuy Linh, 12 years