MDVV Lidice - úvodní stránka

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice

Přeskočit na menu vybrané sekce

» O výstavě » Výstavy mimo Lidice » Velká Británie, Stoke on Trent, Potteries Museum and Gallery - 7. 9. - 4. 11. 2012 - MDVV 1999 - 2009

Velká Británie, Stoke on Trent, Potteries Museum and Gallery - 7. 9. - 4. 11. 2012 - MDVV 1999 - 2009

Velká Británie, Stoke on Trent, Potteries Museum and Gallery - 7. 9. - 4. 11. 2012 - MDVV 1999 - 2009

24. 9. 2012

S městem Stoke on Trent pojí Lidice velmi silné pouto. V tomto městě žil a pracoval Sir Dr. Barnett Stross, lékař, politik a člen parlamentu, který již v září 1942 inicioval založení hnutí Lidice Shall Live. Díky tomuto hnutí se povědomí o tragickém činu v Lidicích rozšířilo nejen v Anglii, ale i v celém světě. V roce 1947 Barnett Stross společně s předákem Strattfordshirských horníků Arturem Baddeleym předali v Lidicích při příležitosti položení základního kamene nových Lidic 33 tisíc liber, sbírku od obyvatel města Stoke-on-Trent. Jeho zájem o Lidice však pokračoval i později, v roce 1955 otevřel v Lidicích jím iniciovaný Park míru a přátelství a v roce 1965 oslovil umělce celého světa, aby darovali svá díla do galerie v Lidicích.

V souvislosti s oslavou 70. výročí založení hnutí Lidice Shall Live se ve městě Stoke on Trent na severu Velké Británie konala ve dnech 6. – 9. 9. 2012 vzpomínka na tuto historickou událost. Pozvání od města Stoke-on-Trent na společnou oslavu a účast na oficiálních i doprovodných akcích přijaly 3 lidické děti – Marie Šupíková, Jana Hanzlíková a Pavel Horešovský, starostka obce Lidice Veronika Kellerová, historička Památníku Lidice Radka Šustrová a vedoucí Lidické galerie PL Ivona Kasalická.

První z akcí, které se na počest oslavy 70. výročí konaly, bylo slavnostní otevření výstav zapůjčených Památníkem Lidice. Vernisáž se konala v podvečer dne 7. 9. 2012 v budově Potteries Muzeum & Art Gallery a zúčastnili se jí představitelé města včetně primátora Stoke on Trent a dalších zastupitelů, manželé Gerrardovi - zástupci nadace CIC, která organizuje podsoutěž britské MDVV Lidice a zástupci Lidic – starostka obce Lidice, 3 přeživší Lidické děti, historička Památníku Lidice a vedoucí Lidické slavnostně otevřeny výstavy zapůjčené Památníkem Lidice – Tragédie Lidic, Barnett Stross a Mezinárodní dětská výtvarná výstava. Během večera byla také autorem Fredem Hughesem představena nová publikace o B. Strossovi.

Program návštěvy ve Stoke-on-Trent byl sice velmi nabitý, ale organizačně zvládnutý na velmi dobré úrovni. Ohlasy a obrovský zájem o historii i současnost Lidic a především setkání s pamětníky opět utvrdil v tom, že mezi Lidicemi a městem Stoke-on-Trent nadále přetrvává významné historické pouto.

Ivona Kasalická


© MDVV Lidice 2008 - 2022, všechna práva vyhrazena | Webdesign: webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus