Homepage » Archived editions » 37th edition » Awards » Foreign participants
Awards - foreign participants
Afghanistan, Albania, Austria, Azerbaijan, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Canada, Croatia, Egypt, Finland, Georgia, Germany, Greece, Hungary, China, India, Indonesia, Iran, Israel, Italy, Japan, Kazakhstan, Kenya, Korea, North, Latvia, Lithuania, Malaysia, Mexico, Moldova, Montenegro, North Macedonia, Norway, Peru, Philippines, Poland, Republic of Korea, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovenia, Spain, Syria, Thailand, Tunisia, Türkiye, Ukraine, United Arab Emirates, Venezuela
Afghanistan
Albania
Tirana - Group "GEZIMI I SYRIT"
Honourable mention
- Fagu Arnold, 14 years
- Pipero Anxhela, 13 years
- Prifti Mateo, 12 years
- Uaso Athanas, 13 years
Austria
Wien - Bilinguální škola Komenský
Honourable mention
- Szeutgyörgyi Dominik, 11 years
Azerbaijan
Baku - Centre of Non-school work no. 46, Children Art Studio "Sun"
Honourable mention
- Iskenderli Vusal, 12 years
- Valiyeva Nazrin, 5 years
Belarus
Grodno - Art School
Honourable mention
- Shematovich Dasha, 14 years
Krasnaja Sloboda - Krasnaja Sloboda School Art
Honourable mention
- Voroschkevich Ilya, 12 years
Minsk - Children art studio by Rishard May
Honourable mention
- Kapustin Maxim, 9 years
- Martsinkevich Alisa, 6 years
- Matskevich Viacheslav, 11 years
- Tarasevich Daria, 10 years
- Zahoroshko Soniya, 8 years
Minsk - Minskii gosudarstvennii dvorec detei i molodeji
Honourable mention
- Lera Lianka, 15 years
Minsk - The centre of artistic work (creation)
Medal
- Pasyuk Valentin, 7 years
Honourable mention
- Belova Dasha, 13 years
- Korolenko Anna, 9 years
- Sokol Katya, 8 years
Minsk - Uchrezhdenie Zolak
Honourable mention
- Goncharevich Svetlana Dmitrievna, 9 years
Mozyr - Centr deskogo tvorchestva, Narodnaya izostudiya "Farby"
Honourable mention
- Manuilov Kirill, 14 years
Soligorsk - School no. 9
Honourable mention
- Alexandrova Nastia, 10 years
- Dubovic Evgenia, 14 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Byrceva Anastasia, 14 years
- Dubovic Evgenia, 14 years
- Chadovich Victoria, 14 years
- Kostukevich Valeria, 14 years
- Zaiceva Valeria, 14 years
Vitebsk - School No. 25
Medal
- Penochkin Maksim Vladimirovich, 13 years
Honourable mention
- Petrov Konstantin Sergeevich, 15 years
- Smolsky Sergey Sergeevich, 15 years
Vitebsk - Vitebsk Children Art School no. 1
Honourable mention
- Borikova Veronika Viktorovna, 12 years
- Golubeva Margarita Alexandrovna, 15 years
- Chirkesova Alina Andreevna, 14 years
- Olekhnovich Viktoria Jurievna, 13 years
- Prudnikov Igor Sergeevich, 14 years
- Shiltsova Maria Alexandrovna, 13 years
- Temnay Daria Sergeevna, 12 years
- Tyshevski Nikola Dmitrievich, 11 years
Bosnia and Herzegovina
Sarajevo - OŠ Fatima Gunic
Sarajevo - OŠ Kovačići
Honourable mention
- Hodović Mirza, 12 years
Sarajevo - OŠ Mehmedalija Mak Dizdar
Honourable mention
- Ceman Elida, 13 years
- Kopić Mirza, 11 years
Sarajevo - OŠ Musa Ćazim Ćatić
Honourable mention
- Zukić Merima, 13 years
Vlasenica - Primary school "Vuk Karadžič"
Honourable mention
- Došić Valentina, 13 years
- Lakić Jovana, 11 years
- Lakić Magdalena, 11 years
- Milić Gordana, 13 years
- Ristanović Nevena, 13 years
Brazil
Rio de Janiero - Biblioteca Municipal Euclides da Cunha
Honourable mention
- Andrade Pscheco Gabriel, 13 years
- Nascimento Santos Jessica, 14 years
Rio de Janiero - Colége Estadual Baráo do Rio Branco
Honourable mention
- Ben Abner Pereira Sant Anna, 14 years
Bulgaria
Gabrovo - Children painting group
Honourable mention
- Ozmen Denis Radvan, 9 years
Kardzali - SOU Vladimir Maistora
Honourable mention
- Dialkova Lora, 16 years
Kjustendil - OU Sv. sv. Kiril i Metodij
Honourable mention
- Petrova Mirela, 11 years
- Rizova Stanislava, 11 years
- Todorova Vajana, 11 years
Letnica - Bacho Kiro
Honourable mention
- Hristov Sheinol, 12 years
- Mishev Svetoslava, 13 years
Lovech - Art - School "GEYA"
A medal to the school for their collection of paintings
- Kirov Vasil Plamenov, 9 years
- Petkova Mihaela Plamenova, 11 years
- Petrova Ivelina Nikolaeva, 10 years
- Stoev Nikola Tihomirov, 10 years
- Valkova Nelly Nikolaeva, 15 years
- Ventsislavova Dimitrova Tsvetomira, 9 years
Honourable mention
- Stefanova Teodora Borislavova, 10 years
- Valeva Valentinova Denitsa, 9 years
Nova Zagora - Art Studio DUGA
Honourable mention
- Stoyanov Valentin, 5 years
Pleven - Centr za rabora s decata, škola po keramika
Honourable mention
- Russanov Denislav, 9 years
- Vitanova Yana, 10 years
Pleven - Children´s Art School "Kolorit"
Honourable mention
- Mladenova Maria, 8 years
- Valov Alexandar, 4 years
Pleven - Fine arts school, Centre for work with children
Honourable mention
- Barakov Dobrin, 7 years
- Ruskov Juliana, 6 years
- Savova Alexandra, 5 years
Sevlievo - Children painting school by "Razvitie" cultural club
A medal to the school for their collection of paintings
- Kolev Bozidar Pavlov, 9 years
- Mintseva Desislava Dimitrova, 11 years
- Penkova Persiana Hristova, 10 years
Sevlievo - Nursery school - ODZ "Radost 2"
Honourable mention
- Kazelov Irena Ivanova, 5 years
Sofia - Art studio Prikazen Svjat
Medal
- Pavlova Elica, 7 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Angelov Vasil, 6 years
- Peitcheva Beloslava, 7 years
- Simeonova Anna, 8 years
- Stoikova Karina, 8 years
Honourable mention
- Briaskova Marina, 10 years
- Gerginov Hristo, 6 years
- Simeonov Bogdan, 8 years
- Stefanova Margarita, 5 years
Sofie - Uwekind School Studio of Fine Arts
Honourable mention
- Donov Dimitar, 7 years
- Marinova Vanesa, 7 years
Targoviste - Fine arts school "Arteya"
Medal
- Plamenova Denitca, 9 years
- Plamenova Yolina, 8 years
- Schenolov Yoskan, 6 years
- Tineva Sofiya, 11 years
- Todorova Nikol, 8 years
Honourable mention
- Alexandrov Boghidar, 5 years
- Atanasova Pamela, 11 years
- Dimitrov Petar, 7 years
- Petkova Denitca, 11 years
- Trifonov Vitan, 9 years
- Veselinova Debora, 8 years
Targoviste - Fine Arts Studio
Honourable mention
- Imdat Ismet, 8 years
- Kamerun Sara Glen, 10 years
Canada
Dundas - Dundas Valley School of Art
Honourable mention
- Konialian Zachery, 10 years
- Laurat Zachary, 11 years
- Tesker Marina, 5 years
Croatia
Bjelovar - Fotoklub "Bjelovar"
Honourable mention
- Grguyaś Hrvoje, 14 years
- Konjević Anamarija, 15 years
- Šklebar Tomislav, 14 years
Čakovec - OŠ Petar Zrinski
Honourable mention
- Jurinić Zrinko, 13 years
Čakovec - OŠ Vladimira Nazora Pribislavec
Honourable mention
- Belovic Andreja, 10 years
- Pucko Minea, 12 years
- Zadravec Stela, 11 years
Čeminac - Osnovna škola Čeminac
Honourable mention
- Janjić Karolina, 13 years
- Lončar Tajana, 15 years
- Topolovec Filip, 14 years
Dugo Selo - OŠ Dugo Selo
Honourable mention
- Grgošević Antonio, 12 years
Koprivnica - Fotografsko Družstvo Koprivnica
Honourable mention
- Buljan Luka, 15 years
- Kralj Antonia, 15 years
Koprivnica - OŠ Antun Nemčić Gostovinski
Honourable mention
- Gabaj Viktor, 11 years
Šenkovec - OŠ Ivana Perkovca
Honourable mention
- Krčan Kristian, 10 years
- Paunović Dora, 10 years
Honourable mention
- Drčec David, 4 years
- Nevžala Tomi, 4 years
Valpovo - Centar tehničke kulture Valpovo
Honourable mention
- Golik Ena, 14 years
- Kuba Loredana, 13 years
- Mandić Sandra, 13 years
- Mihaliček Sana, 14 years
- Pejak Iva, 13 years
- Slaćanac Karmela, 14 years
Varaždin - Fotoklub "Varaždin"
Medal
- Cuklin Sara, 12 years
A medal to the school for their collection of photographs
- Duspara Marko, 13 years
- Kostanjevec Elena, 15 years
- Prica Aleksandar, 11 years
Egypt
Giza - Alexandria Sporting Club, Children Art class
Honourable mention
- Abd El-Menam Soad Rowan, 7 years
- Fares Mohamed Talat, 5 years
- Walid Shetta Maira, 4 years
Ismailia - 36. Tuba street
A medal to the school for their collection of paintings
- Mageed Mutually Ibrahim Mohamed, 6 years
- Mageed Mutually Ibrahim Nada, 13 years
Finland
Kivijárvi - Tainiomäen koulu
Honourable mention
- Hytönen Venla, 11 years
Georgia
Tbilisi - Art School w2 named after Z. Paliashvili
Honourable mention
- Katsia Sandro, 5 years
Tbilisi - Multi profiled private National Secondary school OPIZA
Honourable mention
- Pirtskhalaishvili Khatia, 5 years
Tbilisi - The Children´s Art Gallery
Honourable mention
- Dumbadze Nini, 5 years
- Kuprashvili Elene, 5 years
Germany
Berlin - Sozio-kulturelles Zentrum Ratz-Fatze V.
Honourable mention
- Drewes Vivien, 14 years
Lunden - School for pupils with special needs by learning
Honourable mention
- Claussen Niklas, 12 years
- Kramer Chantal, 10 years
- Torben Rutsatz, 10 years
Schleusingen - Hennebergisches Gymnásium Georg Ernst
Honourable mention
- Heidemann Denise, 11 years
- Lämmel Robbie, 11 years
- Volkholz Fanny, 12 years
Greece
Athens - Art and Cultural center of Dafnis municipality
Honourable mention
- Karnasopoulou Vili, 6 years
- Konstadinos Gogos, 9 years
Honourable mention
- common work of children, without details
Athens - Eikastiko Ergastirio
Athens - Second Primary School Nikos Gatsos
A medal to the school for their collection of paintings
- Galanis Marios, 7 years
- Karagianni Charikleia, 6 years
- Nikoli Emilian, 7 years
- Panagari Georgia, 6 years
Chalcis - Culture art center
Medal
- Loukeri Melina, 7 years
Hungary
Budapest - Deák Téri Evangélikus Gimnázium
Honourable mention
- Czenthe Anna, 15 years
Budapest - Elementary School for Low Vision Children
Honourable mention
- Balog Barnabás, 9 years
Budapest - Szent Angéla Általános iskola És Gimnázium
Honourable mention
- Czenthe Kata, 14 years
China
Hong Kong - NG´S ART SCHOOL
Honourable mention
- Hui Andrea, 5 years
- Choi Bing Yu. Adrian, without details
Hong Kong - School of Creativity
Honourable mention
- Fok Chun Yu, 13 years
- Kwong Tsz Kuen, 12 years
- Wong Sze Ting, 15 years
Hong Kong - Simply Art
Honourable mention
- Desrosiers Ariane, 7 years
- Ching Ho Long, 7 years
- Lee Hoi Lap, 6 years
India
Alkapuri / Baroda - Hobby centre Niharika 1
Medal
- Ramani Kashish Tayesh, 7 years
Honourable mention
- Patel Aarya Ankur, 7 years
- Shah Preet Mitul, 7 years
Barasad - Children´s Art World (Centre for Creative Art and Culture)
Medal
- Datta Sayantani, 12 years
Honourable mention
- Adhikari Banani, 8 years
- Bhattacharjee Sourajit, 10 years
- Das Preetam, 15 years
- Datta Shaswata, 8 years
- Roy Aishwarya, 10 years
- Sarkar Sreemoyintee, 12 years
Bengaluru - Lalitkala Academy of fine arts education
Honourable mention
- Madhu Raksha R., 9 years
Bhavnagar - Tulika for Child Art
Honourable mention
- Diwan Ummesalma Adnanbhai, 5 years
- Thakkar Aneri Tejasbhai, 7 years
- Trivedi Bhavya Nileshbhai, 6 years
Hyderabad - Young Envoys International
Honourable mention
- K. Srikanth Naik, 12 years
- Rajeshwari B., 10 years
- Reddy K. Mahipal, 13 years
Kolkata - The Park Institution
Honourable mention
- Swastik Jana, 10 years
Visakhapat Nam - De Paul School
Honourable mention
- Banoth Aashmieshri, 11 years
- Samhith D. Sai, 8 years
Indonesia
Bandung - Sanggar Gambar Anak-Anak "Bina Kreativita Ananda"
Medal
- Tsukui Emiko, 6 years
Honourable mention
- Andika Nicolas, 4 years
- Davin Bryant, 6 years
- Fabiyan Marcius, 4 years
- Fauzan Luthfi Ahmad, 4 years
- Haliem Enrico, 8 years
- Japerson Angela Karen, 6 years
- Jonathan Vincent, 4 years
- Kurmiawan Kimberly Jane, 4 years
- Surya Nadia Azalia, 5 years
- Tanuwijaya James, 4 years
- William Kenneth, 7 years
- Yoan Erica, 5 years
Iran
Tehran - KANOON - Institute for Intellectual Development of Children & Young Adults
Honourable mention
- Afshar Paria, 6 years
- Arshadi Setaysh, 7 years
- Eskandari Hannaneh, 9 years
- Eskandari Maryam, 10 years
- Joorabloo Mojan, 8 years
- Nazemi Zahra, 8 years
- Shafi´khani Ayd, 6 years
Tehran, No 23 Boroumand Alley
Honourable mention
- Kazemi Amir Hossein, 9 years
Israel
Kiryat-Ata - The child´s world
Honourable mention
- Blum Ilya, 8 years
- Podgornaya Diana, 9 years
- Shariev Michael, 8 years
Ramat-Gan - Ramat-Efal
Honourable mention
- Trubovitz Karen, 12 years
Italy
Montecorvino Rovella - Scuda Medin R. Trifone
Honourable mention
- Jerome Boccia, 13 years
Japan
Praha 6 - Řepy - Japonská škola v Praze
Honourable mention
- Miyoshi Kosuke, 12 years
- Shiraishi Ryohei, 12 years
- Wakita Hiroki, 12 years
- Yamamoto Chizuka, 12 years
Honourable mention
- Azuma Takumi, 12 years
- Yamabe Saoki, 12 years
Tokyo - Kamon Children Art School
Honourable mention
- Kikuhara Moeka, 8 years
- Tsuchihashi Nanami, 4 years
Kazakhstan
Almaty - Shkola prikladnogo dizayna "Masterskaya Krupenya"
Honourable mention
- Musina Aleksandra, 10 years
- Nogay Ivan, 8 years
- Pacegon Anna, 11 years
Kyzylorda - Kyzylorda regional educational methodological centre of extra-curricular education
Honourable mention
- Rustem Alimbetov, 13 years
Pavlodar - Children´s art school N. 1 - club of Unesco
Honourable mention
- Andriyashina Elizaveta, 7 years
- Payo Ulyana, 5 years
- Rurak Polina, 5 years
- Sukhanova Viktoriya, 13 years
Pavlodar - Kindergarten 96
Honourable mention
- Bilyalova Dariga, 6 years
Uralsk - School N. 3
Medal
- Dodorov Roman Alekseevich, 14 years
Ust-Kamenogorsk - Detskaia khudozhestvennaia shkola, VKO
Medal
- Dzhinikashvili Kristina, 8 years
Honourable mention
- Krapiva Nastya, 14 years
- Lebedeva Mary, 12 years
- Litvinova Anna, 16 years
- Otstavnov Artur, 13 years
- Petryaeva Angelina, 11 years
Kenya
Kisumu - Jalaram Academy
Honourable mention
- Bhayani Sonia, 8 years
DPRK
Onchon - Onchon school
Honourable mention
- Chol Jin Choe, 13 years
Pchjongjang - Sokjon middle school
Honourable mention
- Mi Yon Jong, 14 years
Pchjongjang - Soryong middle school
Honourable mention
- Hyon Chol An, 14 years
Latvia
Baldone - Baldone Art School
Honourable mention
- Eimanis Alans, 9 years
- Tobija Anna, 7 years
Bauska - Bauska Art School
Honourable mention
- Žeikare Ketija, 11 years
Jürmala - JMS Slokas Filiále
Honourable mention
- Cirvele Santa, 10 years
Kekava - Kekava Art School
Medal
- Giruniece Irma Edite, 14 years
- Liepina Ieva, 14 years
Limbaži - Limbazi Art schol
Honourable mention
- Gailis Ričards, 6 years
Malta - Maltas bérnu un jauniešu centrs
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Graznovs Edgars, 13 years
- Gribovskis Sergejs, 14 years
- Jaundzems Maksims, 12 years
- Safonovs Dmitrijs, 12 years
- Smirnovs Anatolijs, 12 years
- Suharevs Oskars, 13 years
- Tutins Dmitrijs, 15 years
- Ušpelis Jumis, 10 years
Marupe - Marupe Music and Art School
Honourable mention
- Lauskis Jánis, 8 years
Mazsalaca - Skankalne Art School
Honourable mention
- Nolle Diana, 9 years
Merdzene - Pudinavas Pamatskola
Honourable mention
- Stripkáne Sarmite, 8 years
Nitaure - Nitaure Music and Art School
Honourable mention
- Andrevica Liene, 15 years
Pavilosta - Pavilosta Art School
Honourable mention
- Priedolinš Rúdolfs, 9 years
Rezekne - Centre for Schoolchildren by interests
Riga - BJC IK. Auseklis
Honourable mention
- Dergačs Dans, 6 years
Riga - Center of creative learning
Medal
- Ozola Alise, 15 years
- Ramona Ojere, 15 years
Riga - Children and Youth art center "Milgravis"
Medal
- Kazimirovs Edvards, 10 years
Riga - Maras Mužnieces Rigas Makslas Škola
Medal
- Čivle Patricija, 8 years
Riga - O. Kalapaks Riga folk Art Primary school
Honourable mention
- Metále Madara Margita, 11 years
Riga - Pamatskola Ridze
Honourable mention
- Žerdočkina Elizabete, 10 years
Riga - Rigas Centra Daillamatniecibas P-SK
Medal
- Grase Hanna Luize, 9 years
Riga - Rigas Itas Kozakevičas Polu Vidusskola
Honourable mention
- Hamot Pawel, 14 years
Riga - Rigas Juglas vidusskola
Honourable mention
- Ulmane Liene, 15 years
Riga - Rigas Skolenu Pils
Honourable mention
- Pétersons Artúrs, 14 years
Salaspils - Salaspils Music and Art school
Honourable mention
- Gotlevskis Jánis, 11 years
- Kažemaka Elíza Kaija, 10 years
- Kréslina Santa, 10 years
Sigulda - Siguldas Bërnu un Jauniešu Centrs
Medal
- Alksne Sinita, 12 years
Staicele - Music and Fine Arts School of Staicele
Honourable mention
- Cipots Ritvars, 12 years
A medail to the school for their collection of combined techniques
- Cipots Ritvars, 12 years
- Ozols Klavs, 14 years
- Ozols Rinalds, 12 years
- Prokopovica Anda, 12 years
- Sietinsons Kalvis, 12 years
- Sietinsons Kristaps, 15 years
Honourable mention
- common work of children, 12-15 years
Tukums - Tukuma Mákslas skola
Medal
- Aleksejevs Daniels, 8 years
- Balode Sintija, 7 years
- Belte Laura Rolanda, 4 years
Valka - Valka Art School
Honourable mention
- Plúmíte Ieva, 14 years
- Ščegoleva Sabíne, 13 years
- Viksna Estere, 11 years
Valmiera - Valmiera Art School
Honourable mention
- Ábele Ance Karina, 7 years
- Bríkšis Rúdolfs, 6 years
- Ruka Rasa, 5 years
- Treimane Anna Žanete, 10 years
Vecumnieki - Music and Art School of Vecumnieki
Honourable mention
- Diena Luize, 12 years
- Jaunzems Toms, 11 years
- Krüminš Kristaps, 7 years
- Nikiforovs Niklavs, 11 years
- Žukauska Samanta, 11 years
Vilani - Vilani Music and Art School
Honourable mention
- Ivanova Dana, 11 years
Žiguri - Žiguru Pamatskola
Honourable mention
- Pižule Karina, 10 years
Lithuania
Gargždai - Vaivorykštes Gimnazija
Honourable mention
- Gerdauskyte Jurate, 16 years
- Liuksaite Ieva, 8 years
- Pontezis Eduardas, 7 years
- Pranskeviciute Agne, 10 years
Trakai - Art school of Trakai
A medal to the school for their collection of paintings
- Cepauskaité Rúta, 8 years
- Linkevičiute Jurgita, 16 years
- Luskevicius Arnas, 8 years
- Malachovskyté Indré, 16 years
- Mickuté Justina, 16 years
- Narkeviciuté Barbora, 14 years
- Staknys Nojus, 8 years
- Tamasauskaite Gintare, 15 years
Viekšniai - Viekšniai Gymnasium
Honourable mention
- Gerikaité Karolina, 13 years
- Legaudaité Erika, 12 years
Vilnius - Lithuanian training centre for the blind and visually impaired
Medal
- Taluntyte Loreta, 15 years
Honourable mention
- Gulbinović Donata, 8 years
- Štreimikyte Greta, 13 years
- Źilyte Ugne, 13 years
Visaginas - Dailes studia Vaivorykste
Honourable mention
- Dulida Katia, 11 years
Malaysia
Georgetown - Chung Ling High School
Honourable mention
- Chan Joel Ern Zher, 14 years
- Loh Jia Wooi, 14 years
- Lye Kar Chun, 15 years
- Ng Zhan Herr, 13 years
- Oh Tian Yy, 15 years
- Ong Chin Wei, 13 years
- Ooi Kok Thong, 15 years
- Teo Yi Han, 15 years
Georgetown - SEK.MEN (J.K.) Heng Ee
Honourable mention
- Png Boon Yan, 15 years
Shah Alam - SMK Tidi Jaya
Medal
- Mohamed Sobri Izuan, 16 years
Mexico
Celaya - Centro de Desarrollo Infantil Jeana Piaget
Honourable mention
- Andrade Rodriguez Regina, 4 years
- González Madrigal Rodrigo, 4 years
- Peasland Aquilar John Geoffrey, 4 years
- Rodrigues Garcia Karol Gabriela, 5 years
Ciudad de Méxiko, D.F. - Instituto Luis Vives
Medal
- Quiles Chytrý Jan Alfonso, 5 years
Moldova
Chisinau - Art School "V. Poleakov"
Honourable mention
- Zaluznii Daniela, 6 years
Chisinau - Lycee GINTA LATINA
Honourable mention
- Aftenii Mihaela, 8 years
- Cretu Madalina, 11 years
- Dumbraveanu Daniel, 12 years
- Dumitru Dinu, 8 years
Montenegro
Golubovci - JU OŠ Niko Maraš
Honourable mention
- Pejović Zorana, 12 years
Kotor - JPU Radost
Honourable mention
- Mršić Matija, 4 years
Nikšić - OŠ Janko Mićunović
Honourable mention
- Jovanović Stefan, 12 years
- Pejović Jelena, 12 years
Podgorica - JUOŠ Savo Pejanović
Honourable mention
- Abdić Haris, 14 years
Honourable mention
- Dečević Alen, 12 years
- Pejović Nina, 13 years
Podgorica - OŠ Pavle Rovinski
Honourable mention
- Jelić Tijana, 14 years
- Milošević Anica, 13 years
Podgorica - OŠ Štampar Makarie
Honourable mention
- Dabetić Dara, 14 years
Rožaje - OŠ Bratstvo Jedinstvo
Honourable mention
- Dedeić Aldin, 13 years
- Kalać Eldar, 11 years
- Nurković Zemira, 13 years
- Zekić Andrijana, 12 years
Ulcinj-Shtoj - JUOŠ Marko Nucullović
Honourable mention
- Rudović Gjina, 9 years
Virpazar - OŠ Jovan Tomašević
Honourable mention
- Vulićević Ivana, 14 years
Zelenika - OŠ Ilija Kišić
Honourable mention
- Trifković Milica, 14 years
Macedonia
Konce - Primary school Goce Delcev
Honourable mention
- Gorgiev Vlatko, 11 years
Kumanovo - OU Braca Miladinovci
Honourable mention
- Dimevska Nina, 12 years
- Manailovska Marina, 13 years
Negotino - JUOG Femo Kulakov
Honourable mention
- Garevska Snezhana, 6 years
Skopje - Children´s Fine Arts Centre
Medal
- Boshkovska Elena, 16 years
Skopje - P.S.Vojdan Chernodrinski
Honourable mention
- Anastasova Zena, 11 years
Strumica - OOU Dame Gruev
Honourable mention
- Vasileva Vaska, 12 years
Norway
Oslo - Gamlebyen skole
Honourable mention
- Krishnamoorthy Ramyaa, 11 years
Oslo - Voksen Skole
Honourable mention
- Aaro Synne, 10 years
- Nentwich Ondrej, 10 years
- Saad Aja, 10 years
Peru
Trujillo - Taller de Arte Trazos
Honourable mention
- Castillo Quintana Eliana Camila, 4 years
Philippines
Manila - Saint Jude Catholic School
Honourable mention
- Shi Jerrika, 12 years
Manila - St. Cruz - St. Stephen´s High School
Honourable mention
- Gaw Samantha Nicole, 9 years
- Jimenez Chenee Hazel, 13 years
- Reyes Trisha Co, 11 years
- Tolentino Justen Paul, 14 years
- Ty Maxine Lourraine, 15 years
Poland
Aleksandrów Kujawski - Publiczne gimnazijum nr. 1
Honourable mention
- Bratkowska Marlena, 15 years
- Marcinkowska Aneta, 15 years
Rybnik - Mlodziežowy Dom Kultury
Medal
- Kralka Zuzia, 4 years
- Maciek Sarna, 4 years
Honourable mention
- Frelich Kuba, 8 years
- Landek Natalia, 7 years
- Pierchala Oliwier, 9 years
- Zabka Julie, 5 years
Rzeszów - Mlodziezowy dom kultury
Honourable mention
- Kocon Monika, 14 years
- Szymańska Ywona, 16 years
Republic of Korea
Gumjeong-gu - Busan Middle School of Arts
Medal
- Joo Lee Seon, 13 years
Honourable mention
- Ah-Young Kim, 14 years
- Hue-Ji Kang, 15 years
- Won-Ju Youn, 13 years
Romania
Arges - Albestii de Arges
Honourable mention
- Pristavu Ioan Alexandru, 6 years
Bucharest - Kindergarden 274
Honourable mention
- Simion Petru, 4 years
Bucharest - Kindergarden N. 41
Honourable mention
- Coman Miruna, 6 years
Bucharest - St. Andreas Kindergarden
Honourable mention
- Iancu Erica, 5 years
Buzau - Scoala cu Clasele I-VIII Nr. 11
Honourable mention
- Stroe Antonia, 13 years
Iasi - Colegiul "Costache Negruzzi"
Honourable mention
- Chirosca Catalina, 9 years
- Nita Vlad, 9 years
- Stratia Remus, 9 years
Iasi - Costache Negruzzi" National College
A medal to the school for their collection of paintings
- Antohi Robert, 8 years
- Bira Lorena, 8 years
- Foia Theodor, 8 years
- Iov Luciana, 8 years
- Popescu Adana, 8 years
- Turculet Daria, 8 years
- Vicol Teodora, 8 years
Iasi - Paradis Kindergarten
A medal to the school for their collection of paintings
- Andriescu Ioana, 5 years
- Bujoreanu Cosmin, 6 years
- Crut Rares, 5 years
- Floria Gabriela, 6 years
- Harea Sergiu, 4 years
- Chidiu Alecsia, 6 years
- Ilegitim Sabin Andrei, 5 years
- Munteanu Irina, without details
- Penu Anca, 4 years
Iasi - Primary School V. Conta
Medal
- Anton Ioana Bianca, 8 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Bugeac Tudor, 9 years
- Cobzac Alexandra, 9 years
- Holban Vasile, 9 years
- Hordila Iuliana, 10 years
- Roca Stefan Leonard, 9 years
Honourable mention
- Barceanu Teodora, 7 years
- Meiu Teodora, 7 years
- Rilea Petru, 7 years
Timisoara - Palatul Copiliior
Honourable mention
- Amihaesa Ana Maria, 12 years
Russia
Elektrostal - Children art study, Lyceum 7
Honourable mention
- Saranceva Masha, 9 years
Kaluga - Children´s School of Arts N. 4
Honourable mention
- Orlova Serafima, 11 years
Kizil - Children´s school of arts
Krasnojarsk - Detskaia khudozeshtvennaia skhola V. I. Surikova
Honourable mention
- Demidov Ilja, 13 years
- Karmanova Nadya, 12 years
Lesosibirsk - Novoeniseiskaia detskaia khudozhestvennaia shkola
Honourable mention
- Curkan Zhenya, 11 years
- Filatova Sofiya, 9 years
- Galyamova Lena, 12 years
Magnitogorsk - Centr esteticheskogo vospitaniya detej Detskaya kartinnaya Galereya
Honourable mention
- Habibulin Timur, 4 years
- Murtazina Venera, 10 years
Honourable mention
- Adigamov Il´ua, 14 years
- Novikov Sasha, 12 years
Moscow - Children art gallery Izopark
Medal
- Ksenzhik Marii, 8 years
- Moiseeva Sasha, 7 years
Honourable mention
- Hamidulina Masha, 9 years
- Morozov Nikita, 7 years
- Shtyria Nolina, 7 years
- Vodovozova Dasha, 9 years
Moscow - Children´s Art Studio "Ulei"
Honourable mention
- Kuznecova Sonya, 8 years
- Novikova Marina, 9 years
- Shostak Masha, 9 years
- Zhekleina Masha, 10 years
- Ziman Vera, 8 years
Moscow - School No. 1188
Honourable mention
- Tchernov Aleksey, 13 years
- Trushkina Anastasia, 9 years
Novozybkov - Dětskaja chudožestvennaja škola
Honourable mention
- Shpilko Yulija, 12 years
Serbia
Čelarevo - Osnovna škola Zdravko Čelar
Honourable mention
- Obrenić Rastko, without details
Niš - Umetnička škola Niš
Honourable mention
- Borbević Milan, 16 years
Niš, II. Proletarske brigade 16/6
Honourable mention
- Kocič Jefimija, 16 years
Pančevo - 0Š Sveti Sava
Honourable mention
- Kukulj Milan, 10 years
- Novaković Kosta, 13 years
- Ristić Magdalena, 10 years
Prokuplje - Nikodije Stojanovića Tatko
Honourable mention
- Miljković Kristina, 14 years
Šabac - OŠ Vuk Karadžić
Honourable mention
- Vasic Marko, 14 years
Subotica - OŠ Ivan Goran Kovačić
Honourable mention
- Janić Nadežda, without details
- Perović Isidora, without details
Subotica - OŠ Majšanski Put
Honourable mention
- Kuruglija Amella, without details
Telečka - OŠ Kiš Ferenc
Honourable mention
- Moric Martina, 8 years
Titel - OŠ Svetozar Miletić
Honourable mention
- Šarkić Vladan, 11 years
- Žarković Žarko, 13 years
Vrnjačka Banja - Atelje "Plava Četkica"
Honourable mention
- Grković Aleksandar, 8 years
Singapore
Singapore - Si Ling Secondary School
Honourable mention
- Abdul Ghani Nur Syazwani, 16 years
- Lim Li Ting, 16 years
- Pang Kang How, 16 years
Singapore - South View Primary School
Honourable mention
- Chúa Pei Shan Alicia, 6 years
- Lee Seng Kit, 7 years
- Ong Li Wen Yvonne, 11 years
Slovenia
Makole - Primary school Anice Černejeve Makole
A medal to the school for their collection of paintings
- Dacinger Anita, 13 years
- Fišer Urša, 13 years
- Kokol Tadej, 13 years
- Pelko Katja, 13 years
- Trčko Mojca, 13 years
Medal
- common work of children, 13 years
Maribor - II. Gimnazija Maribor
Medal
- Gabriel Luka, 16 years
Maribor - OŠ Bratov Polančičev
Honourable mention
- Gabriel Gal, 6 years
Maribor - Osnovna škola Franca Rozmana Staneta
Honourable mention
- Biderman Lea, 11 years
- Kondeli Kemal, 12 years
- Polič Trčak Julia, 11 years
- Sentič Sanja, 11 years
Poljčane - Primary School Poljčane
A medail to the school for their collection of combined techniques
- common work of children, 9-10 years
Spain
Sevilla - Colegio Calderón de la Barca
Honourable mention
- Gervasini Martinez, 7 years
- Marańón Cintas Punam, 12 years
- Zambrano González Ekaitz, 7 years
Syria
Homs - Private atelier M. Sibai
Honourable mention
- Achlan Fadia, 9 years
- Al Ahmad Maria, 6 years
- Al Jamali Odai, 8 years
- Atamaz Al Sibai Roua, 11 years
- Serie Karam, 6 years
Thailand
Sisaket - Mariewithaya Sisaket
Honourable mention
- Sudayong Sintana, 12 years
Surat Thani - Bansilapa Taklom Club
Medal
- Asarana Natthapon, 11 years
- Trapupakarn Narakorn, 11 years
A medal to the school for their collection of paintings
- Janpat Pitthawat, 9 years
- Ngunngam Natchaphon, 11 years
- Popon Ananta, 9 years
- Srisuk Kittithat, 5 years
- Thumjan Nichapat, 7 years
Tunisia
Tunis - Nadace Bouebdelli
Honourable mention
- Amal Dintsikos, 13 years
Turkey
Adana - Istek Vakfi Degizim Okullari
Honourable mention
- Sezgin Efekan, 5 years
Ankara - Gence Art School
Honourable mention
- Kost Mayra, 6 years
Aydin - Ted Aydin College
Honourable mention
- Gürsoy Güray, 13 years
Bursa - Özel Inal Ertekin Okullari
Honourable mention
- Ege Evis, 12 years
- Kaan Bük, 7 years
Denizli - Denizli Ticaret Odasi Ahi Sinan Ilkögretim okulu
Honourable mention
- Yucel Zeynep B., 9 years
Istanbul - Ata Ilkögretim Okulu
Honourable mention
- Dikmen Duygu, 14 years
- Gaglayan Nurselin, 13 years
- Kesgin Neslihan, 12 years
Istanbul - Eyuboglu Schools
Honourable mention
- Altintas Ceren, 7 years
- Necati Ata Yurttakalan, 8 years
- Yigitha Özgur, 10 years
Istanbul - Güngör Tekiner Ilkögretim Okulu
Medal
- Cihan Can Yilmaz, 14 years
Istanbul - Istanbul International School
Honourable mention
- Toplusoy Serra, 13 years
Istanbul - Özel Ayazaga Isik Ilkögretim Okulu
Honourable mention
- Güclu Koray, 8 years
- Kuzik Mert, 10 years
- Yilnas Aipe, 8 years
Istanbul - Ted Istanbul Koleji Vakfi Özel Anaokulu
Honourable mention
- Acik Kaan Alp, 7 years
- Durgut Bora Murat, 6 years
Izmir - Atatürk Ilkögretim Okulu
Honourable mention
- Kula Begüm, 10 years
Izmir - Cifte Havuslar I.Ö. Okulu
Honourable mention
- Biger Merve, 13 years
- Türker Eylül Ayda, 12 years
Kocaeli - Ozel Kocaeli Bahcesehir Ilkogretim Okulu
Osmangazi - BTSO Sait Ete Ilkögretim okulu
Honourable mention
- Eyüpoglu Enise, 8 years
Tekirdag - Atakent Ilkögretim Okulu
Honourable mention
- Sezer Tolga, 5 years
Trabzon - Dumlupinar Ilkögretim Okulu
Honourable mention
- Gündosou Özgenaz, 6 years
- Mangan Ilgin Doga, 8 years
- Simsek Talha, 8 years
Trabzon - Özel Trabzon Ata Ilkogretim Okulu
Honourable mention
- Dündar Gözde Kevser, 9 years
- Hosver Iris Ledün, 10 years
- Kocaman Günes, 11 years
Trabzon - Trabzon Akcaabat Güzel Sanatlar Lisesi
Honourable mention
- Bahadir Ensar Kenvey, 13 years
Trabzon - Trabzon Bilim ve Sanat Merkezi
Honourable mention
- Özke Mertcan, 9 years
Ukraine
Donetsk - Photostudio Mig Municipal Palace for Children and Youth Creativity
Honourable mention
- Kundik Vladimir, 13 years
- Nikiforov Karen, 13 years
- Velieva Elmira, 16 years
- Zubova Margarita, 14 years
Kerch - School of Art
A medal to the school for their collection of paintings
- Gmurko Nastya, 7 years
- Israfilov Mahmud, 9 years
- Katerinkina Sasha, 7 years
- Kuksova Ruslana, 7 years
- Mironov Ilja, 7 years
- Novikova Anna, 8 years
- Radchenko Genya, 7 years
Honourable mention
- Kuzyakin Dmitriy, 10 years
Krivoj Rog - Goricvit - Gorodskoy Dvorec Detskogo Tvorchestva
Honourable mention
- Dotcenko Anna, 15 years
Nizhin - Children School of Arts
Honourable mention
- Ivashyn Evheniy, 12 years
- Savchenko Hanna, 12 years
- Semenikhin Maxym, 12 years
Odessa - Studio of Decorative Applied Art "Vytynanka"
Honourable mention
- Poberezhnaya Valeria, 8 years
- Shevchuk Angelina, 8 years
Sambir - Zrakoviy Khudozhniy Kolektiv Studiya Obrazotvornogo Mostetstva BDYUT
Honourable mention
- Bilinskiy Artur, 7 years
- Chip Andriy, 7 years
United Arab Emirates
Sharjah - Children and Girls Centers Al-Dhaid
Honourable mention
- Eman Mohamed Ebad, without details
- Raha Salim Mohamed, without details
Venezuela
Caracas - Asociacion Venezolano Checa
Honourable mention
- Finocchi Cristina, 12 years
- Larissa, 5 years